Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Do platnosti vstúpila obchodná dohoda s piatimi krajinami južnej Afriky
Kategória: Spravodajstvo
Európska komisia (EK) dnes oznámila, že do platnosti vstúpila dohoda s piatimi juhoafrickými krajinami zameraná na ich hospodársky rozvoj, ktorá zabezpečuje okamžitý bezcolný a bezkvótový prístup ich vývozov na trh EÚ.
Brusel 10. októbra (TASR) - Európska komisia (EK) dnes oznámila, že do platnosti vstúpila dohoda s piatimi juhoafrickými krajinami zameraná na ich hospodársky rozvoj, ktorá zabezpečuje okamžitý bezcolný a bezkvótový prístup ich vývozov na trh EÚ.
Podľa stanoviska EK sa nadobudnutím platnosti dohody o hospodárskom partnerstve (DHP) otvára nová kapitola dvojstranných vzťahov medzi EÚ a piatimi krajinami južnej Afriky – Botswanou, Južnou Afrikou, Lesothom, Namíbiou a Svazijskom. Dohoda sa vzťahuje aj na obchod medzi EÚ a týmito piatimi krajinami.
Mozambik ako ďalšia krajina tohto regiónu sa momentálne nachádza v procese ratifikácie dohody a pripojí sa k nej hneď po tom, ako tento proces zavŕši.
Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová v tejto súvislosti zdôraznila dôležitosť stabilných obchodných partnerstiev medzi Európou a Afrikou.
"Dohoda, ktorú práve uvádzame do života, podporí udržateľný hospodársky rast a regionálnu integráciu v južnej Afrike, pričom jej účelom je pomôcť ľudom vymaniť sa v nasledujúcich rokoch z chudoby. Afrika je rozvíjajúci sa kontinent a dohody o hospodárskom partnerstve boli vypracované tak, aby maximalizovali túto dynamiku," skonštatovala komisárka.
Komisár EÚ pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica dodal, že to, čo môže dohoda o hospodárskom partnerstve zabezpečiť pre krajiny z juhu Afriky, sú pracovné miesta a udržateľný hospodársky rast.
Dohoda o hospodárskom partnerstve zohľadňuje rôzne úrovne rozvoja partnerov a poskytuje im bezcolný a bezkvótový prístup na európsky trh, čím vznikla situácia, ktorá prekračuje rámec ich súčasných dvojstranných dohôd s EÚ.
Na druhej strane sa trhy týchto juhoafrických krajín iba čiastočne a postupne otvoria pre vývoz z krajín EÚ, čím sa pre ich priemyselné odvetvia zabezpečia medziprodukty, ktoré potrebujú na podporu rastu.
Dohoda stanovuje aj niekoľko ochranných opatrení v týchto krajinách, napríklad pre vznikajúce, krehké priemyselné odvetvia. Výrobcom z juhoafrických krajín poskytuje väčšiu flexibilitu, aby mohli zostavovať výrobky zo súčiastok z rôznych krajín bez rizika, že stratia voľný prístup na trh EÚ.
Takzvaná Skupina štátov SADC-DHP pozostáva zo šiestich z 15 členov Juhoafrického spoločenstva pre rozvoj (SADC) - z Botswany, Lesotha, Mozambiku, Namíbie, Svazijska a Južnej Afriky. Angola má štatút pozorovateľa a k dohode môže pristúpiť v budúcnosti. EÚ je najväčším obchodným partnerom štátov SADC-DHP.
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov

Kategórie
Aktuality
