Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Daňovníkov mohli prekvapiť chyby v elektronických formulároch

Kategória: Spravodajstvo

Pri vypĺňaní daňového priznania k dani z príjmov cez aplikácie eDane Java alebo portál finančnej správy mohli daňovníci naraziť na chyby, ako napríklad nesprávny výpočet základu dane, problematické vyplnenie poštového smerového čísla, či problém s vygenerovaním daňového priznania podania do formátu pdf.

TISLAVA 23. marca (SITA) - Daňovníkov mohli pri vypĺňaní daňového priznania k dani z príjmov fyzických alebo právnických osôb cez aplikáciu eDane Java alebo cez portál finančnej správy prekvapiť niektoré chyby. Medzi nimi sa vyskytlo napríklad problematické vygenerovanie daňového priznania do formátu pdf, pokiaľ daňovník v mieste pre osobitné záznamy použil zátvorky. Ďalšou bolo chybné vypočítanie základu dane v daňovom priznaní pre fyzické osoby typ B, a to s jednocentovým rozdielom. Agentúru SITA o tom informoval lektor odborných školení na tému účtovníctva a daní Martin Tužinský. Uviedol tiež, že na tieto chyby upozornil aj finančnú správu. Podľa slov hovorkyne finančnej správy Patrície Macíkovej už daniari tieto chyby odstránili.

Tužinský o chybe pri výpočte základu dane na riadku 77 daňového priznania pre fyzické osoby typu B uviedol, že podľa zákona o dani z príjmov je povinný vypočítať si daň sám daňovník. Finančné riaditeľstvo SR tak de jure nemusí podľa neho zodpovedať za správnosť aplikácie eDane Java, či za svoj portál. "Takáto chyba pravdepodobne bude mať za následok, že správca dane vyzve daňovníka k oprave. To znamená, že daňovník bude musieť podať buď dodatočné daňové priznanie, alebo sa dostaviť na daňový úrad a vykonať opravu osobne formou písomnej zápisnice," uviedol Tužinský. Následne podľa neho daňový úrad nepoukáže 2 % zo zaplatenej dane, lebo daňovník bude mať na dani kvôli zlému výpočtu nedoplatok 0,01 eur. Finančná správa podľa hovorkyne Macíkovej túto chybu už odstránila. "Všetky pripomienky, ktoré dostaneme od verejnosti starostlivo preverujeme a v prípade potreby zapracovávame riešenie. Tak tomu bolo aj v tomto prípade," povedala Macíková. 

Problematickou je podľa Martina Tužinského tiež kolónka poštového smerového čísla, ktoré má napríklad v oddieli I daňového priznania fyzických osôb typu B pevnú väzbu na päť číslic. Nerezident s iným počtom čísel PSČ tak kvôli chybovej hláške nemohol vygenerovať daňové priznanie do požadovaného formátu. Finančná správa však v tomto prípade pripomenula, že tento údaj nie je povinný a na podávanie tlačív to nemá vplyv. Ak sa však v daňovom priznaní uvádza osoba s trvalým pobytom v zahraničí, u ktorej má PSČ odlišný počet znakov, daniari odporučili uviesť tieto údaje v mieste na osobité záznamy daňovníka. 

Ako ďalej informoval Tužinský, uvedené chyby a nedostatky v softvérovom vybavení finančnej správy znemožnili daňovníkom podanie daňového priznania, prípadne spôsobili prieťahy v ich odosielaní. Nejednej účtovníckej spoločnosti, ktorá spracováva aj daňové priznania, to podľa neho spôsobilo ušlý zisk, pretože nemohli dodržať sľúbené termíny voči svojim klientom. 

Finančná správa však podľa Macíkovej odmieta tvrdenie, že aplikácia eDane Java v.2014 alebo portál finančnej správy nie je v poriadku. "Aplikácia bola na stránke nasadená a spustená v takom stave, aby sa prostredníctvom nej dali posielať dokumenty na finančnú správu v elektronickej podobe. Daňovníci tak mali dve možnosti na posielanie elektronických dokumentov na finančnú správu. Odstránili sme týmto riziko, že by v prípade nedostupnosti portálu nemohli riadne a včas plniť svoje daňové povinnosti," informovala hovorkyňa daniarov Macíková.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.