Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Daňovníci majú k dispozícii viacero aplikácii finančnej správy

Kategória: Spravodajstvo

Daňovníci v SR môžu využívať viacero mobilných aplikácií finančnej správy.

Bratislava 5. mája (TASR) - Daňovníci v SR môžu využívať viacero mobilných aplikácií finančnej správy. Pre platformy Android aj iOS sú k dispozícii programy Pokladnica, Superkolky, Over doklad a Infoslužby.
      Aplikácia Pokladnica (VRP) je určená podnikateľom, ktorým nevyhovuje elektronická registračná pokladnica (ERP). "Výhodou je, že VRP netreba zakúpiť ani platiť za servis. Taktiež nie je potrebné robiť denné uzávierky, archivovať tlačené výstupy ani meniť fiškálnu pamäť – keďže ju vôbec neobsahuje," priblížila hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková. Inak je podľa nej práca podobná práci s ERP. Podnikateľ nablokuje tovar či službu a vytlačí pokladničný doklad, ktorý odovzdá zákazníkovi.
      Na skontrolovanie bločkov zase slúži aplikácia Over doklad. "Každý pokladničný doklad z VRP obsahuje unikátny QR kód, ktorý dokáže táto aplikácia nasnímať a získané dáta porovnať s databázou bločkov na serveri finančnej správy. V prípade zistenia nejakých nezrovnalostí je možné podozrivý bloček priamo nahlásiť," vysvetlila Macíková.
      Aplikácia Superkolky slúži na overovanie kontrolných známok na alkohole či tabaku. Všetky nové kolky musia totiž obsahovať QR kód, z ktorého je možné pomocou aplikácie porovnať, či sa v spotrebiteľskom balení skutočne nachádza to, čo výrobca deklaruje finančnej správe.
      Ako zatiaľ poslednú daniari ponúkli informačnú aplikáciu Infoslužby. "Ide o akúsi nadstavbu portálu finančnej správy. K dispozícií sú kontakty na Finančné riaditeľstvo a daňové či colné úrady, prístup k údajom z dátových zdrojov a tiež verejné služby," priblížila hovorkyňa. Je možné prostredníctvom nej overiť subjekty registrované pre spotrebné dane a DPH. Taktiež sú tu zoznamy vymazaných platiteľov DPH či platiteľov z dôvodmi na zrušenie.
      Všetky aplikácie finančnej správy je možné bezplatne stiahnuť z obchodov Google Play a iOS App Store.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.