Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Daňoví kontrolóri sa zamerajú na používanie registračných pokladníc

Kategória: Spravodajstvo

Finančná správa sa v júni zameria na kontrolu registračných pokladníc. Takmer dva mesiace ich pri platbách v hotovosti musia používať už aj lekári, zubári, taxikári, veterinári či opravári.

Bratislava 25. mája (TASR) – Finančná správa sa v júni zameria na kontrolu registračných pokladníc. Takmer dva mesiace ich pri platbách v hotovosti musia používať už aj lekári, zubári, taxikári, veterinári či opravári.
      "Od 1. apríla sa rozšíril zoznam služieb, ktoré musia registrovať tržby prostredníctvom klasickej alebo virtuálnej registračnej pokladnice. Naši kontrolóri preveria najmä tieto nové subjekty," avizovala hovorkyňa Finančnej správy (FS) SR Patrícia Macíková.
      Okrem klasickej pokladnice môžu využiť aj bezplatnú aplikáciu finančnej správy – virtuálnu registračnú pokladnicu (VRP). Určená je pre tých, ktorí nevydávajú viac ako 1000 blokov mesačne. "Ide o  bezplatnú virtuálnu pokladnicu na portáli finančnej správy, ktorá podnikateľom umožňuje vytvárať a následne tlačiť pokladničné bloky, spravovať tovary a službu a evidovať vytvorené pokladničné doklady. Používanie virtuálnej pokladne má viaceré výhody. Podnikateľ nie je povinný evidovať kópie bločkov či uzávierok. Ušetrí finančné prostriedky za nákup pokladnice i následný servis. Aplikácia poskytuje automatické uchovávanie dát na serveroch finančnej správy," povedala hovorkyňa FS.
      Pre používanie VRP je potrebné pripojenie na internet. Používať sa dá na klasickom stolovom počítači alebo notebooku aj prostredníctvom smartphonu cez mobilnú aplikáciu. Dostupná je pre dva najväčšie mobilné operačné systémy. Mobilné zariadenia musia spĺňať podmienky pre Android 4.X a iOS 8, webová aplikácia predpokladá podporu štandardných prehliadačov.
      Do týchto dní eviduje finančná správa takmer 17.000 registrácií. Cez VRP bolo doteraz vydaných vyše 320.000 platných pokladničných dokladov. Mobilné aplikácie si stiahlo okolo 6000 užívateľov.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.