Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Daňoví exekútori vymohli vlani vyše 205 mil. eur na daňových nedoplatkoch

Kategória: Spravodajstvo

V roku 2014 vymohli daňoví exekútori na daňových nedoplatkoch od občanov a firiem na Slovensku 205,09 milióna eur, čo o je 12,10 % viac než v roku 2013.

Bratislava 12. februára (TASR) – V roku 2014 vymohli daňoví exekútori na daňových nedoplatkoch od občanov a firiem na Slovensku 205,09 milióna eur, čo o je 12,10 % viac než v roku 2013. Pozornosť daňových exekútorov sa aj naďalej zameriava na notorických neplatičov a veľkých dlžníkov.
      "Proces daňovej exekúcie je z roka na rok efektívnejší. Daňový exekútor vďaka rýchlo získaným informáciám o majetkových pomeroch dlžníka dokáže konať promptne. Výrazným spôsobom k tomu napomohla aj elektronická komunikácia s vybranými bankami, zavedená do praxe v roku 2013," povedala pre TASR hovorkyňa Finančnej správy (FS) Patrícia Macíková.
      Firmy a občania sa stávajú dlžníkmi v okamihu, keď si svoju daňovú povinnosť riadne a včas nesplnia. Teda nezaplatia daň v plnej výške a v deň jej splatnosti. V rámci daňovej exekúcie to môže mať za následok aj postihnutie ich majetku. Hovorkyňa Finančnej správy (FS) SR preto upozorňuje, že dlžníci majú vždy možnosť počas daňového exekučného konania nedoplatok uhradiť. "Odvrátia tým výkon exekúcie. Dôležité je, aby v každom jednom prípade komunikovali s daňovým úradom, a to pred začatím daňového exekučného konania, ako aj počas konania," radí Macíková. Podľa nej v takých prípadoch netreba vyčkávať, pretože dlh každým dňom narastá.
      "Najúčinnejšími spôsobmi vymáhania nedoplatkov od daňových dlžníkov je aj naďalej postihovanie bankových účtov alebo prikázanie pohľadávky, zrážky zo mzdy, vykonávanie zabezpečovacích úkonov a v neposlednom rade práve osobná komunikácia s dlžníkom za účelom uhradenia jeho nedoplatku," konštatovala hovorkyňa FS.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.