Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Daňové príjmy v Portugalsku v januári vzrástli

Kategória: Spravodajstvo

Daňové príjmy Portugalska v januári vzrástli o 2,4 % a dosiahli úroveň 2,68 mld. eur

LISABON 24. februára (SITA, Reuters) - Daňové príjmy Portugalska v januári vzrástli o 2,4 %. Zmenil sa tak minuloročný trend, keď vtedy poklesli o 6,8 %. Informovalo o tom portugalské ministerstvo financií. Daňové príjmy v januári vzrástli na 2,68 mld. eur, keď ich podporil predovšetkým nárast v objeme zaplatených priamych daní. Príjmy zo zdanenia príjmov fyzických osôb a spoločností stúpli o 12,5 %. Príjmy z nepriamych daní však klesli o 3,8 %, čo poukazuje na klesajúcu spotrebu v krajine. Od začiatku roka vstúpili v krajine do platnosti zvýšené dane.

Zadlžené Portugalsko je v etape veľkého úsilia o konsolidáciu svojich verejných financií, keďže realizuje podmienky zahraničnej núdzovej pomoci v sume 78 mld. eur. Lisabon zvýšil dane, zredukoval výdavky a mzdy a snaží sa pomocou exportu vyrovnať svoju bilanciu voči zvyšku sveta. Hoci vývoz krajiny posilňuje, dovoz sa zmenšil spolu s poklesom spotreby.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.