Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Daňové licencie sa nezrušia, návrh SaS neprešiel

Kategória: Spravodajstvo

Daňové licencie sa na Slovensku nezrušia. Opoziční poslanci zo strany SaS dnes totiž neuspeli s takýmto návrhom v parlamente.

Bratislava 25. marca (TASR) – Daňové licencie sa na Slovensku nezrušia. Opoziční poslanci zo strany SaS dnes totiž neuspeli s takýmto návrhom v parlamente. Plénum Národnej rady (NR) SR neposunulo pri hlasovaní ich návrh novely zákona o dani z príjmov do druhého čítania.
      V súčasnosti platný zákon o dani z príjmov upravuje daňové licencie právnických osôb v rozpätí od 480 eur do 2880 eur ročne. Podľa poslancov z SaS má však toto súčasné nastavenie daňových licencií likvidačný potenciál na množstvo malých firiem, ktoré sú v strate z celkom objektívnych dôvodov a na druhej strane podvodníkov sa veľmi nedotkne, pretože tí disponujú dostatočnými ušetrenými zdrojmi na úhradu licencií.
      Predkladatelia sú tiež presvedčení, že súčasný plošný charakter daňových licencií iba minimálne postihuje daňových podvodníkov a bude likvidovať tých, ktorí sa z objektívnych príčin ocitnú v strate, alebo tých, pre ktorých je firma iba občasným a nepravidelným vedľajším zdrojom príjmu a v danom roku jednoducho vykáže stratu. "Tvorcovia daňových licencií zjavne nemali ambíciu využiť legislatívne možnosti nastavenia daňových licencií tak, aby postihli spoločnosti, ktoré sa dlhodobo a plánovite vyhýbajú daňovým povinnostiam, ale zvolili cestu 'hrubej sily' voči všetkým," skonštatovali poslanci.
      Preto považujú súčasné nastavenie daňových licencií za zlé a navrhovali ich zrušenie. Veria, že následne by sa v legislatívnom procese podarilo nájsť riešenie, ktoré by zásadne obmedzilo daňové úniky, ale súčasne nepostihlo nespravodlivo a neefektívne veľkú časť tých, ktorí sú v strate objektívne.
      Zároveň pri dnešnom hlasovaní neprešiel do druhého čítania ani návrh poslankyne SaS Jany Kiššovej na úpravu zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH). Ním chcela zaviesť do praxe napríklad inštitút výpisu z kontrolného výkazu či rozšíriť okruh exekučných titulov o výpis z kontrolného výkazu, čím by sa podľa nej zaručila expresná exekvovateľnosť nesplatených pohľadávok.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.