Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Daňové licencie by mali vychádzať z právnej formy a obratu

Kategória: Spravodajstvo

Ministerstvo financií sa v boji proti daňovým únikom mieni orientovať aj na spotrebné dane a dane z príjmov. Okrem daňových licencií by mal pomôcť aj nový útvar finančnej správy, ktorý by mal kontrolovať transferové ceny.

BRATISLAVA 23. októbra (SITA) - Pripravované daňové licencie pre podniky by mali vychádzať z ich právnej formy a veľkosti obratu. Ako ďalej uviedol po stredajšom rokovaní vlády minister financií Peter Kažimír, na nastavení konkrétnych podmienok sa stále pracuje. "Stále pracujeme na parametroch. Môžem snáď len povedať, že zvažované parametre sa zrejme budú týkať právnej formy a obratu," vyhlásil minister financií.

Po opatreniach týkajúcich sa dane z pridanej hodnoty (DPH) sa rezort financií chce orientovať aj na ďalšie typy daní, ktorými sú podľa ministra Kažimíra spotrebné dane a dane z príjmov. "Primárne sme sa venovali dani z pridanej hodnoty, lebo tá je pre príjmy štátu kľúčová. Dosiahli sme aj niektoré úspechy, z hľadiska lepšieho a úspešnejšieho výberu DPH," informoval Kažimír. Diery a možnosti úniku na daniach sú v tejto oblasti podľa neho najväčšie.

V boji proti daňovým únikom má ministerstvu pomôcť aj zavedenie daňových licencií. Kažimír avizoval, že zákon o dani príjmov navyše čaká ešte zmena týkajúca sa odpisovania strát. "Kľúčové bude, aby sme sa budúci rok venovali analýze výdavkov. Zdá sa, že zákon na Slovensku je príliš liberálny," uviedol Kažimír.

Oblasť dane z príjmov právnických osôb je agenda, ktorá má podľa Kažimíra medzinárodný rozmer. "Môžem oznámiť, že po 20 rokoch sme zabezpečili fungovanie medzinárodného oddelenia, ktoré je nevyhnutné na kontrolu transferového oceňovania," informoval Kažimír. Podľa ministra bol s týmto cieľom vytvorený aj nový útvar finančnej správy. Ako upozornil Kažimír, prostredníctvom transferového oceňovania dokážu nadnárodné firmy vyťahovať zisk do svojich materských firiem. "Máme aj prvé výsledky. Som tu ale viazaný daňovým tajomstvom," povedal Kažimír.

So zavedením nových daňových licencií počíta vládou schválený návrh budúcoročného rozpočtu. Ministerstvo financií zároveň so zavedením licencií navrhlo aj zníženie korporátnej dane zo súčasných 23 % na 22 %.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.