Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Daniari už vymáhajú DPH aj cez nový inštitút ručenia

Kategória: Spravodajstvo

Finančná správa eviduje prvý prípad uplatnenia inštitútu ručenia, ktorý štátu priniesol 300 tis. eur. Prezident finančnej správy František Imrecze pritom očakáva, že takýchto prípadov bude pribúdať.

BRATISLAVA 15. apríla (SITA) - Inštitút ručenia za daň, ktorý uviedla do praxe minuloročná novela zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH), prináša štátu prvé prostriedky. Finančná správa už totiž na základe tejto možnosti získala od firmy, ktorá ručila za odvedenie DPH 300 tisíc eur. "Uplatnili sme inštitút ručenia za daň, pretože sme si boli istí, že subjekt, ktorý obchodoval s tým rizikovým subjektom mohol alebo mal vedieť, že rizikový subjekt tú daň nechce odviesť," uvádza prezident finančnej správy František Imrecze. Podľa jeho slov pritom tento prípad nebol posledný a finančná správa očakáva, že ich bude viac. Podnikatelia by si preto podľa Imreczeho mali overovať svojich obchodných partnerov na zozname rizikových subjektov, ktorý zverejnila finančná správa.

Cieľom tohto zoznamu je podľa daniarov predovšetkým to, aby podnikatelia vedeli, že obchodujú s rizikovým subjektom. "Pokiaľ ja obchodujem so subjektom na zozname rizikových subjektov a on je môj dodávateľ a on tú daň, konkrétne DPH, neodvedie, tak inštitút ručenia za daň umožňuje nám ako finančnej správe tú daň vymáhať od toho subjektu, ktorý bol jeho odberateľom," upozorňuje Imrecze. Základnou podmienkou ručenia za daň je pritom podľa jeho slov to, že ten, kto ručí, mohol alebo mal vedieť, že subjekt, ktorý mal DPH zaplatiť, ju zaplatiť nechce.

"Keďže zoznam rizikových subjektov je verejný a je dostatočne komunikovaný pred každou aktualizáciou, tak naozaj tie subjekty, ktoré obchodujú s týmito rizikovými subjektmi mohli alebo mali vedieť, že je tu riziko, že tento subjekt neodvedie daň," konštatuje František Imrecze. Šéf daniarov zároveň dodáva, že pre finančnú správu by bolo najlepšie, keby na spomínanom zozname neboli žiadne subjekty, keďže by to znamenalo, že si plnia svoje povinnosti.

Ak sa firmy rozhodnú obchodovať aj so spoločnosťami, ktoré sú na zozname rizikových subjektov, môžu podľa prezidenta finančnej správy využiť štandardné nástroje v obchodnom styku a uplatniť napríklad také platobné podmienky, aby bola DPH štátu aj odvedená. "Uvažujeme o rôznych legislatívnych zmenách, ako napríklad platenie DPH priamo na účet štátnej pokladnice, toto je napríklad jeden z nástrojov, ktorý by mohol využiť odberateľ, ak chce za každú cenu obchodovať s rizikovým subjektom," avizuje jednu z možných zmien František Imrecze.

Prvú verziu zoznamu platiteľov DPH, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie, zverejnila finančná správa začiatkom februára tohto roka. Zoznam rizikových subjektov vtedy obsahoval 1 402 subjektov. Minulý týždeň na zoznam pribudlo ďalších 568 subjektov a celkovo tak daniari na tomto zozname evidujú 1 970 subjektov.

Daňový úrad môže podľa zákona o DPH zrušiť registráciu pre túto daň, ak platiteľ nevykonáva, alebo prestal vykonávať podnikanie, alebo opakovane v kalendárnom roku nesplní povinnosť podať daňové priznanie. Rovnako môže takto daňový úrad postupovať, ak daňovník opakovane v kalendárnom roku nezaplatí vlastnú daňovú povinnosť, opakovane nie je zastihnuteľný na adrese sídla, miesta podnikania a ani na adrese prevádzkarne, alebo opakovane porušuje povinnosti pri daňovej kontrole. Možnosť zriadiť zoznam platiteľov DPH, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie, priniesla minuloročná zmena zákona o DPH.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.