Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Daniari odštartovali týždeň elektronickej komunikácie

Kategória: Spravodajstvo

Subjekty, ktoré sú platiteľmi dane z pridanej hodnoty, budú môcť komunikovať od 1. januára budúceho roku s finančnou správou len elektronickou formou. Počas týždňa elektronickej komunikácie budú pracoviská daňových úradov posilnené a ich pracovníci sa budú špeciálne venovať každému, kto si príde dohodu obnoviť alebo podpísať.

BRATISLAVA 25. novembra (SITA) - Na daňových úradoch po celom Slovensku sa začal takzvaný "Týždeň elektronickej komunikácie". Subjekty, ktoré sú platiteľmi dane z pridanej hodnoty, počas neho môžu podpísať novú dohodu o elektronickej komunikácii. K dispozícii budú pre ľudí pracovníci daňových úradov, ktorí sa budú špeciálne venovať každému, kto si príde podpísať alebo obnoviť túto dohodu. Od 1. januára budúceho roka budú mať totiž tieto subjekty povinnosť komunikovať s finančnou správou výhradne elektronicky. "Počas úvodného týždňa, ktorý bol v bratislavskom kraji, si dohodu o elektronickej komunikácií prišlo podpísať viac ako tisíc podnikateľov," informovala v pondelok finančná správa. Tá zároveň subjektom odporučila, aby si vykonanie uvedenej zmeny nenechávali na poslednú chvíľu, teda na koniec kalendárneho roka. Týždeň s posilnenými pracoviskami na výmenu starej dohody o elektronickej komunikácii za novú končí 29. novembra.

Na daňový úrad si môžu záujemcovia prísť agendu súvisiacu s podpisom dohody o elektronickej komunikácii vybaviť kedykoľvek počas úradných hodín daného úradu. Tie sú zverejnené aj na stránke finančnej správy. V súvislosti so zmenou dohody zo starej na novú finančná správa daňovníkov upozornila, aby si nezabudli priniesť registračný formulár s ID číslom. "Tento im daňový úrad pridelil, keď si dohodu o elektronickej komunikácii podpisovali v minulosti. Ak subjekty prinesú tento formulár, nič nebráni ich okamžitému vybaveniu," poznamenala finančná správa. Taktiež je podľa daniarov potrebné priniesť si vyplnenú dohodu, ktorá je zverejnená na stránkach Daňového riaditeľstva SR v časti elektronická komunikácia. Vyplnenú dohodu v dvoch exemplároch spolu s pôvodným registračným formulárom je následne potrebné predložiť na miestne príslušný daňový úrad. 

Finančná správa ďalej daňovníkom odporučila, aby preferovali osobnú návštevu daňového úradu pred zaslaním materiálov poštou. Celý proces podpisu dohody by sa mohol spomaliť z dôvodu zasielania výzvy na opravu alebo na dodatočné predloženie materiálov, ak by tie pôvodné boli chybné či nekompletné. Subjekty, ktoré od začiatku budúceho roka budú s finančnou správou komunikovať len elektronicky, si podľa finančnej správy nemusia kupovať zaručený elektronický podpis. Môžu s ňou komunikovať aj prostredníctvom dohody o elektronickej komunikácii, ktorej podpísanie je bezplatné a na počkanie. 

Povinnosť komunikovať len elektronicky budú mať od nového roka všetci, ktorí sú platiteľom dane z pridanej hodnoty. Medzi subjekty, ktorých sa táto povinnosť týka, patria aj daňoví poradcovia, a to za daňový subjekt, ktorý pri správe daní zastupujú. Povinnosť platí taktiež napríklad pre advokátov za daňový subjekt, ktorý zastupujú pri správe daní.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.