Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Daniari evidujú už takmer 2 000 rizikových platiteľov DPH

Kategória: Spravodajstvo

Finančné riaditeľstvo doplnilo na zoznam platiteľov DPH, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie, ďalších 568 subjektov.

BRATISLAVA 10. apríla (SITA) - Na zozname platiteľov dane z pridanej hodnoty (DPH), u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie, pribudlo ďalších 568 subjektov. Finančné riaditeľstvo doplnilo podľa zverejnených informácií na zoznam rizikových subjektov k 9. aprílu 74 fyzických a 494 právnických osôb. Celkovo tak daniari na spomínanom zozname evidujú 1 970 subjektov, pričom celkový počet platcov DPH ku koncu marca dosahoval 197 087 daňovníkov.

Celková výška nezaplatenej vlastnej daňovej povinnosti na DPH za nové subjekty zaradené v zozname dosahuje 6,41 mil. eur. Najvyšší nedoplatok predstavuje podľa Finančného riaditeľstva SR 233,97 tis. eur a priemerný nedoplatok je na úrovni 11,3 tis. eur. "Všetky novozaradené subjekty majú aj iné nedoplatky na daniach. Celková výška nedoplatkov za preverované daňové subjekty za všetky dane je 47 904 188,26 eur," dopĺňajú daniari.

Prvú verziu zoznamu platiteľov DPH, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie, zverejnila finančná správa začiatkom februára tohto roka. Zoznam rizikových subjektov vtedy obsahoval 1 402 subjektov. Generálny riaditeľ daňovej a colnej sekcie finančného riaditeľstva Daniel Čech už vtedy avizoval, že zoznam sa bude dopĺňať na mesačnej báze. Daniari pritom nemajú v súčasnosti možnosť odstrániť subjekt zo zoznamu, ktorý tam bol oprávnene zaradený. Podľa Daniela Čecha finančná správa počká, čo prinesie aplikačná prax a následne by sa mala prijať legislatíva, ktorá umožní odstrániť subjekt zo zoznamu.

Daňový úrad môže podľa zákona o DPH zrušiť registráciu pre túto daň, ak platiteľ nevykonáva, alebo prestal vykonávať podnikanie, alebo opakovane v kalendárnom roku nesplní povinnosť podať daňové priznanie. Rovnako môže takto daňový úrad postupovať, ak daňovník opakovane v kalendárnom roku nezaplatí vlastnú daňovú povinnosť, opakovane nie je zastihnuteľný na adrese sídla, miesta podnikania a ani na adrese prevádzkarne, alebo opakovane porušuje povinnosti pri daňovej kontrole. Možnosť zriadiť zoznam platiteľov DPH, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie, priniesla minuloročná zmena zákona o DPH.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.