Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Daniari by od budúceho roka mali vydávať záväzné stanoviská

Kategória: Spravodajstvo

Okrem opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia chce rezort financií pokračovať aj v boji proti daňovým únikom. Jednou z noviniek v tejto oblasti má byť napríklad povinnosť stavebníkov predkladať výkaz o prácach a použitých materiáloch pri kolaudovaní stavieb.

BRATISLAVA 17. mája (SITA) - Podnikatelia by sa mali v budúcom roku dočkať viacerých opatrení, ktoré by im mali podľa ministerstva financií uľahčiť podnikanie. Rezort podľa slov štátneho tajomníka Petra Pellegriniho pripravuje s účinnosťou od začiatku budúceho roka napríklad inštitút záväzných stanovísk v daňovej oblasti, ktorý by mal napomôcť k zvýšeniu právnej istoty podnikateľov. "Vydaním takéhoto záväzného stanoviska by sa podnikateľ cítil komfortnejšie, pretože pri následnej kontrole by mohol týmto stanoviskom argumentovať a finančná správa by ho musela brať do úvahy," uviedol Pellegrini na piatkovej tlačovej besede, ktorá sa konala v rámci medzinárodnej daňovej konferencie, ktorú zorganizovalo Finančné riaditeľstvo SR a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

Okrem tohto opatrenia pripravuje ministerstvo financií aj ďalšie kroky, ktoré by mali zjednodušiť administratívne povinnosti podnikateľov. "Od 1. 1. 2014 spustíme projekt registra účtovných závierok, to znamená od budúceho roka už podnikateľ bude predkladať svoju účtovnú závierku len raz a len jednej inštitúcii," avizuje štátny tajomník ministerstva financií s tým, že sa bude aj zužovať rozsah účtovných závierok pre niektoré subjekty. Rezort rovnako plánuje od začiatku budúceho roka aj plnú elektronickú komunikáciu s finančnou správou, či zrušenie povinnosti viesť cenovú evidenciu pre malé a stredné podniky.

Okrem opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia chce rezort financií pokračovať aj v boji proti daňovým únikom. Jednou z noviniek v tejto oblasti má byť napríklad povinnosť stavebníkov predkladať výkaz o prácach a použitých materiáloch pri kolaudovaní stavieb. "Budeme sledovať aj to, kde sa tehly nakúpili a či sa za tieto tehly odviedla DPH, týka sa to všetkého stavebného materiálu," avizuje minister financií Peter Kažimír. Tieto zmeny by mal podľa štátneho tajomníka rezortu Petra Pellegriniho obsahovať pripravovaný nový stavebný zákon, ktorý by mal ako jednu z podmienok kolaudačného konania zadefinovať potvrdenie finančnej správy, že dotyčný subjekt zdokladoval výstavbu.

Premiér Robert Fico po svojom vystúpení na piatkovej konferencii venovanej aj daňovým únikom vyhlásil, že opatrenia vlády v boji proti daňovým únikom začínajú prinášať aj pozitívne výsledky. "Trendy, ktoré sledujeme dnes pri výbere DPH, trendy ktoré sledujeme pri nadmerných odpočtoch, potvrdzujú, že naše úsilie začína prinášať aj ovocie," uviedol Fico.

Jeho slová potvrdil aj prezident finančnej správy František Imrecze, podľa ktorého sa daniarom podarilo napríklad zastaviť nárast nadmerných odpočtov. K aprílu tohto roka bol totiž objem vyplatených nadmerných odpočtov o 34 mil. eur nižší ako za rovnaké obdobie vlaňajška. Podľa šéfa daniarov rastie aj objem nálezov daňových kontrol, a to hlavne pri dani z pridanej hodnoty.

V rámci boja proti daňovým únikom prijal kabinet Roberta Fica prvú sériu opatrení s účinnosťou od októbra 2012. Druhá skupina opatrení by mala prísť do praxe najneskôr od začiatku októbra tohto roka a tretiu etapu boja proti daňovým únikom avizuje vláda najneskôr od októbra 2014.

Európske krajiny strácajú podľa odhadov Európskej komisie asi jeden bilión eur ročne na daňových príjmoch v dôsledku daňových podvodov, daňových únikov a šedej ekonomiky. Táto suma pritom zodpovedá približne 20 percentám všetkých daňových príjmov.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.