Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Daň z finančných transakcií neodporuje právu únie, tvrdí EK

Kategória: Spravodajstvo

Práce na jej zavedení pokračujú.

VILNIUS 15. septembra (SITA, Reuters) - Európska komisia (EK) odmieta, že plánovaná daň z finančných transakcií v jedenástich členských štátoch únie je v rozpore s právom spoločenstva. Zároveň vyhlásila, že práce na jej zavedení pokračujú. Právnici členských štátov vo svojom 14-stranovom stanovisku zo 6. septembra tvrdia, že plánovaná daň z finančných transakcii "v zmysle noriem medzinárodného obyčajového práva prekračuje jurisdikciu členských štátov v oblasti zdanenia." Daň je podľa právnikov nezlučiteľná so zmluvou EÚ, "nakoľko zasahuje do daňových kompetencií nezúčastnených členských štátov". Transakčná daň uplatňovaná iba v niektorých štátoch by bola "diskriminačná a pravdepodobne by viedla k narušeniu súťaže na úkor nezúčastnených členských štátov", uvádza sa ďalej v stanovisku právnej služby pre členské štáty EÚ.

Ministri financií EÚ v sobotu krátko diskutovali aj o spomínanom stanovisku právnikov k dani z finančných transakcií. "Veríme, že argumenty EK a jej právneho oddelenia našim členským štátom jasne dokážu, že prístup, ktorý sme k návrhu zvolili, je správny a neporušuje žiadne ustanovenia zmluvy," povedal eurokomisár zodpovedný za daňovú politiku Algirdas Semeta. Ďalej uviedol, že v členských štátoch už prebehlo prvé čítanie návrhu. "Verím, že na ďalšom stretnutí pracovnej skupiny Rady predstavíme členským štátom argumenty. Takže pracujeme na tom a nevidím žiaden dôvod, aby sme prestali, alebo začali s dodatočnými úvahami," dodal.

Nemecko a desať ďalších členských krajín EÚ, vrátane Slovenska, sa v januári dohodlo na dani z obchodovania na finančných trhoch. Predstavitelia štátov v tom čase vyjadrovali očakávania, že táto daň by mohla začať fungovať od januára 2014 a pokryť časť nákladov finančnej krízy. Okrem Nemecka a Slovenska sa k návrhu zaviesť daň z obchodov s akciami, dlhopismi a finančnými derivátmi pripojilo aj Francúzsko, Belgicko, Rakúsko, Slovinsko, Portugalsko, Grécko, Taliansko, Španielsko a Estónsko. Sadzba dane by podľa návrhu Európskej komisie mala predstavovať 0,1 % pre akcie a 0,01 % pre deriváty. Celkové daňové príjmy z tejto dane odhaduje komisia na úrovni 30 až 35 mld. eur ročne.

Plánovanú daň už napadla pred Súdnym dvorom Európskej únie (ECJ) Veľká Británia, ktorá je najväčším finančným centrom EÚ. Vláda v Londýne pred najvyšším súdnym tribunálom únie argumentuje obavami z možných negatívnych dopadov na finančné transakcie v krajinách, ktoré sa k dohode nepripojili.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.