Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Daň z finančných transakcií nemá dostatočnú podporu

Kategória: Spravodajstvo

Iniciatíva Nemecka a Francúzska si zatiaľ nezískala podporu aspoň deviatich členských štátov, ktorá je potrebná v rámci inštitútu posilnenej spolupráce v EÚ.

LUXEMBURG 9. októbra (SITA, Reuters) - Nemecko a Francúzsko stupňujú úsilie o zavedenia dane z finančných transakcií. Iniciatívu Berlína a Paríža podporujú Grécko, Portugalsko, Rakúsko, Slovinsko a Belgicko a očakáva sa, že svoj podpis priloží aj Estónsko, informovala v utorok agentúra Reuters. Inštitút tzv. "posilnenej spolupráce" v EÚ, ktorý chcú využiť navrhovatelia, však predpokladá, že novú legislatívu musí podporiť aspoň deväť členských štátov. Taliansko a Španielsko sa zrejme v súčasnosti k návrhu nepripoja a Nemecko tak bude musieť hľadať podporu mimo krajín eurozóny, čo môže skomplikovať celý proces, informovala ďalej agentúra Reuters.

O návrhu na zavedenie dane z finančných transakcií rokujú v utorok v Luxemburgu ministri financií členských štátov eurozóny. Podľa návrhu Európskej komisie by daň z obchodovania s akciami, dlhopismi a finančnými derivátmi, pokiaľ bude platiť v celej EÚ, mohla od roku 2014 prinášať do spoločného rozpočtu až 57 mld. eur ročne.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.