Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Ďalšia pomoc pre domové kotolne, dôležité zmeny aj pri lokálnom zdroji

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: Tlačový odbor MHSR Zdroj: MHSR

Majitelia všetkých domových kotolní budú mať do konca apríla čas rozhodnúť sa, či chcú patriť v budúcom roku medzi subjekty s regulovanou cenou plynu. Umožní to novela z dielne rezortu hospodárstva, ktorú v skrátenom legislatívnom konaní schválila NR SR. Rezort hospodárstva takto reaguje na aktuálnu situáciu na trhu s energiami a fakt, že doteraz patrili medzi regulované subjekty iba domové kotolne so spotrebou do 100 megawatthodín plynu ročne. „Ide o ďalší z krokov, ktorý by mohol pomôcť týmto odberateľom. Rezort v spolupráci s SPP ešte vo februári záujemcom ponúkol zastropovanú cenu plynu. Na výzvu zareagovalo 900 sujektov,“ uviedol štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek. „Regulácia ale nie je všeliek. Aj regulovaná cena sa odvíja od situácie na trhu a môže byť aj veľmi vysoká,“ upozornil K. Galek. Dodal, že pri elektrine novela umožní poskytnúť regulovanú cenu aj zariadeniam sociálnych služieb - domovom seniorov a zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí. 

Ďalšie zmeny, ktoré pomôžu znížiť náklady na elektrinu predovšetkým podnikateľom, nemocniciam či školám, sa týkajú tzv. lokálneho zdroja. Ten bol doteraz limitovaný inštalovaným výkonom do 500 kW, čo sa zmení a bude možné vyrobiť si elektrickú energiu až do výšky maximálnej rezervovanej kapacity. „Všetci, ktorí si chcú vyrábať vlastnú energiu, ktorí chcú znížiť účty za energie, si budú môcť vyrobiť elektriny koľko potrebujú,“ zdôraznil. Poslanci podporili návrh MH SR zrušiť aj limit na dodanie takto vyrobenej prebytočnej energie do siete. „Prebytok, ak je na to v sieti kapacita a je to technicky možné, dodajte alebo predajte. To je filozofia, ktorú podporili aj poslanci,“ uviedol K. Galek. Dodal, že úľava z TPS sa bude vzťahovať na prvých vyrobených 1000 MWh. „Je to nielen ekonomické a ekologické riešenie, ale aj opatrenie, ktoré pomôže zvýšiť sebestačnosť SR pri výrobe elektriny,“ podčiarkol.
 
Súčasťou schválenej novely sú aj zmeny na ochranu dodávateľov poslednej inštancie, ktorí musia zo zákona dodávať energie odberateľom po iných skrachovaných dodávateľoch. Prax ukázala, že skrachovaní dodávatelia si zobrali pri odchode celé objemy elektriny či plynu a rýchlo ich výhodne speňažili na trhu. Dodávatelia poslednej inštancie ich pre bývalých zákazníkov skrachovaných spoločností ale museli nakúpiť za trhové, v súčasnosti veľmi vysoké ceny. „To už sa v budúcnosti nestane. Novela počíta s tým, že každý jeden dodávateľ, ktorý vrátil licenciu, bude mať povinnosť odovzdať za nákupné ceny elektrinu či plyn dodávateľovi poslednej inštancie,“ vysvetlil štátny tajomník K. Galek. Novela zavádza aj inštitút zodpovednosti za vzniknutú škodu a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) bude mať možnosť zabrániť obchodovaniu s takouto elektrinou alebo plynom.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.