Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

ČR zvažuje zvýhodnenú sadzbu DPH na lieky a knihy

Kategória: Spravodajstvo

Zavedenie tretej 10-percentnej sadzby dane z pridanej hodnoty od budúceho roka považujú sociálni demokrati za prijateľný kompromis, uviedol premiér Bohuslav Sobotka.

PRAHA 17. apríla (SITA, Reuters) - Česká republika (ČR) od budúceho roka môže zaviesť 10-percentnú sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH) na lieky a knihy, zníženie zostávajúcich sadzieb je však vzhľadom na výdavkové plány vlády nepravdepodobné. Uviedol to v stredu premiér Bohuslav Sobotka. Na zavedení tretej sadzby DPH sa tento rok po nástupe k moci dohodli strany vládnej koalície.

Lieky a knihy v ČR v súčasnosti podliehajú najnižšej sadzbe DPH 15 %. Návrh ministerstva financií počíta aj so znížením existujúcich sadzieb DPH 15 % a 21 % o jeden percentuálny bod od roku 2016. To by však bolo podľa premiéra Sobotku náročné vzhľadom na vládne plány zvyšovania dôchodkov a investícií do infraštruktúry. Sociálni demokrati považujú novú 10-percentnú sadzbu za prijateľný kompromis, povedal premiér po zasadnutí vládneho kabinetu. 

Česká vláda sa zaviazala udržať deficit verejných financií pod maastrichtským limitom EÚ 3 % hrubého domáceho produktu. Od znižovania rozpočtového schodku, ktorý plánovala predchádzajúca vláda, však Sobotkov kabinet ustúpil s cieľom podporiť zotavenie ekonomiky po vlaňajšom prepade do recesie. Podľa prepočtov ministerstva financií by zníženie súčasných sadzieb DPH spôsobilo výpadok príjmov v objeme 16,3 mld. CZK. 

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.