Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Členské štáty EÚ schválili smernicu namierenú proti daňovej optimalizácii firiem

Kategória: Spravodajstvo

Smernicu proti vyhýbaniu sa daňovej povinnosti firiem dnes schválili členské štáty v Rade EÚ.

Brusel 29. mája (TASR) – Smernicu proti vyhýbaniu sa daňovej povinnosti firiem dnes schválili členské štáty v Rade EÚ. Smernica sa týka zneužívania nesúladov medzi daňovými systémami v jednotlivých štátoch. Nová legislatíva vstúpi do platnosti od roku 2020.
      Členské štáty dnes schválili smernicu, ktorá bráni využívaniu takzvaných hybridných daňových nesúladov v tretích štátoch. Tieto nesúlady skrz zložité daňové schémy využívajú najmä veľké firmy, čo im umožňuje výrazne znižovať reálne zaplatené dane.
      "Naším cieľom je odstrániť jednu z hlavných praktík nadnárodných spoločností, ktoré využívali pri znižovaní svojej daňovej záťaže," uviedol maltský minister financií Edward Scicluna.
      Pre využívanie uvedených daňových nesúladov firmami podľa slovenského ministra financií Petra Kažimíra štátne pokladnice prichádzajú o desiatky miliárd eur. Pokrok v schvaľovaní smernice vo februárovom vyjadrení pre TASR označil za úspech tria – vlaňajšieho holandského a slovenského, a aktuálneho maltského predsedníctva v Rade EÚ.
      "Naša kampaň za férovejšie zdaňovanie v Európe prináša výsledky. Je to ďalšie víťazstvo pre férové zdaňovanie a zásah pre tie firmy, ktoré sa snažia vyhnúť riadnemu plateniu svojho podielu," vyhlásil dnes Pierre Moscovici, eurokomisár pre ekonomické a finančné záležitosti, dane a clá.
      Smernica je súčasťou úsilia Európskej komisie obmedziť vyhýbaniu sa daňovej povinnosti a presadiť efektívne a férové zdaňovanie v Únii. Členské štáty budú mať čas do 1. januára 2020, aby smernicu preniesli do národnej legislatívy.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.