Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Cena práce v SR rástla rýchlejšie ako priemer EÚ

Kategória: Spravodajstvo

Náklady na prácu v celej EÚ v prvom kvartáli 2013 medziročne vzrástli o 1,9 %, kým na Slovensku sa zvýšili o 5,5 %

BRATISLAVA 17. júna (SITA) - Hodinová cena práce na Slovensku sa za prvé tri mesiace tohto roka zvýšila viac, ako bol priemer eurozóny aj celej Európskej únie. Náklady na prácu v rámci eurozóny v prvom kvartáli medziročne vzrástli o 1,6 % a v celej európskej dvadsaťsedmičke sa zvýšili o 1,9 %. Na Slovensku bola cena práce v medziročnom porovnaní vyššia o 5,5 %. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnil v piatok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Mzdové náklady na hodinovú cenu práce v rámci eurozóny boli v prvom kvartáli tohto roka vyššie o 1,7 % a ostatné náklady o 1,4 %. V rámci celej EÚ mzdové náklady na prácu medziročne vzrástli o 2,0 % a ostatné náklady o 1,9 %. Mzdové náklady na prácu boli v SR v štvrtom kvartáli medziročne vyššie o 5,2 % a ostatné náklady o 7,1 %.

V rámci krajín Európskej únie, z ktorých mal Eurostat údaje k dispozícii, sa v prvom kvartáli cena práce medziročne najviac zvýšila v Rumunsku (8,6 %) a Estónsku (7,5 %). Medziročne zníženie ceny práce evidovali v Slovinsku (-3,8 %), Španielsku (-0,7 %), na Cypre (-0,5 %) a v Portugalsku (-0,3 %)

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.