Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Celková miera nezamestnanosti vo februári stúpla na 16,2 %

Kategória: Spravodajstvo

Nárast počtu ľudí na absolventskej praxi podľa Národnej banky Slovenska znížil počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie a tým aj mieru evidovanej nezamestnanosti.

Správa "SOCIÁLNE: Celková miera nezamestnanosti vo februári stúpla na 16,2 %" - rozšírená o komentár Národnej banky Slovenska.

BRATISLAVA 20. marca (SITA) - Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie sa na Slovensku vo februári zvýšila o 0,07 percentuálneho bodu na 16,20 %. Celkový počet nezamestnaných, ktorý zahŕňa aj nezamestnaných na "péenke" a absolventskej praxi, minulý mesiac dosiahol 437,1 tisíc osôb, čo je v porovnaní s januárom nárast o 1,6 tisíca. Disponibilný počet uchádzačov o zamestnanie, ktorí môžu okamžite nastúpiť do práce, pritom klesol o 2,3 tisíca na 397,1 tisíc ľudí. Tzv. nedisponibilný počet uchádzačov o prácu sa totiž vo februári medzimesačne zvýšil takmer o 4 tisíc. Vzrástol totiž počet nezamestnaných ľudí na absolventskej praxi, a to z januárových 5,5 tisíc na 10,2 tisíc. Vyplýva to u údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Miera evidovanej nezamestnanosti počítaná z disponibilného počtu nezamestnaných dosiahla vo februári 14,71 %, čo v porovnaní s januárom predstavuje pokles o 0,09 percentuálneho bodu. Medziročne nezamestnanosť vzrástla o 0,95 percentuálneho bodu. Tento údaj oznámil minister práce Ján Richter netradične na utorkovej tlačovej besede. Nezamestnanosť podľa neho vo februári klesla v 51 okresoch, zvýšila sa v 26 okresoch a na januárovej úrovni zotrvala v dvoch okresoch. Šéf rezortu práce poukázal na to, že vo februári tohto roka do evidencie úradov práce prišlo 20,4 tisíca osôb a z evidencie odišlo 21,7 tisíc nezamestnaných. Richter to označil za "relatívne dobré čísla". Vo februári 2012 totiž podľa ministra do evidencie úradov práce prišlo 26,2 tisíca osôb a evidenciu úradov opustilo 23,2 tisíc ľudí.

Podľa poslanca za SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka sme svedkami hry s číslami. "Smer sa pod tlakom neschopnosti vyrovnať sa s rastúcou nezamestnanosťou uchyľuje ku kamuflážam," povedal. Upozornil na to, že celková miera nezamestnanosti na Slovensku naďalej stúpa, keď vo februári celkový počet nezamestnaných oproti januáru vzrástol o 1,6 tisíca. "Dochádza len k presúvaniu jednej kolónky do druhej, aby sa opticky dosiahli lepšie čísla," tvrdí Kaník. Vo februári totiž podľa neho o 100 percent narástol počet ľudí na absolventskej praxi. "Sú to nezamestnaní ľudia," upozornil. Uchádzači o zamestnanie, ktorí sú umiestnení na absolventskú prax, totiž zostávajú v evidencii nezamestnaných. Vykazujú sa však ako tzv. nedisponibilní nezamestnaní, ktorí nemôžu okamžite nastúpiť do práce, a preto sa nezahŕňajú do evidovanej miery nezamestnanosti. Ovplyvňujú však celkovú mieru nezamestnanosti na Slovensku.

Ako uviedla Národná banka Slovenska (NBS), sezónne očistená miera nezamestnanosti vo februári klesla o 0,1 percentuálneho bodu na 14,35 %, pričom počet nezamestnaných sa znížil približne o 700 osôb. Počet disponibilných nezamestnaných síce podľa centrálnej banky klesol až o 3,2 tisíc osôb, je však ovplyvnený nárastom počtu ľudí na absolventskej praxi. "Bez vplyvu tohto efektu by bola evidovaná miera nezamestnanosti prakticky nezmenená," uviedla NBS. Celkový počet nezamestnaných sa výraznejšie nezmenil, čo by podľa banky naznačovalo prakticky nezmenenú mieru nezamestnanosti. "Nárast počtu ľudí na absolventskej praxi však znížil počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie, a tým aj mieru evidovanej nezamestnanosti," tvrdí centrálna banka. Pozitívom však podľa NBS ostáva to, že dochádza k odtoku uchádzačov o zamestnanie vo väčšej miere ako koncom roka, a to najmä z dôvodu ich umiestnenia na trhu práce.

Medzimesačný pokles miery evidovanej nezamestnanosti je podľa predsedu predstavenstva personálno-poradenskej spoločnosti McROY Group Luboša Sirotu vo veľkej miere skôr štatistickou operáciou než reálnou zmenou na trhu práce. "Trh stále stagnuje, o čom svedčí aj fakt, že počet uchádzačov o zamestnanie v porovnaní s januárom stúpol. Opačný vývoj v oblasti evidovanej nezamestnanosti je spôsobený zvýšením počtu nedisponibilných uchádzačov o zamestnanie, kde sa takmer zdvojnásobil počet ľudí umiestnených na absolventskú prax," vysvetľuje predseda predstavenstva a generálny riaditeľ personálno-poradenskej spoločnosti McROY Group Luboš Sirota. Podľa neho sa oživenie dá očakávať až s nástupom sezónnych prác, keďže ekonomické fundamenty zatiaľ dôvody na optimizmus neprinášajú.

Podľa analytika spoločnosti Home Credit Michala Kozuba je situáciu na trhu práce celkovo možné brať ako stabilnú, nie však dobrú. "Celkovo sa počet ľudí bez práce pohybuje pod hranicou 440-tisíc ľudí, disponibilných je tesne pod hranicou 400-tisíc ľudí. Historicky takto vysoká nezamestnanosť presahujúca štrnásť percent bola naposledy v roku 2004, keď dosahovala až 16 %," povedal. V jarných mesiacoch by sa podľa Kozuba trend mohol otočiť a nezamestnanosť opäť pôjde smerom dole. "Ako rýchlo a ako dlho ale bude záležať na výkone ekonomiky. Ak sa bude ekonomike dariť ďalej a nepadne do recesie, tak sa v lete opäť dočkáme poklesu k 13%," dodal analytik.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.