Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Časť mimoriadneho odvodu bánk skončí v Eximbanke

Kategória: Spravodajstvo

Z celkovej sumy 60 mil. eur bude 40 mil. eur po navýšení kapitálu banky smerovať do fondu na krytie neobchodovateľných rizík a 20 mil. eur do fondu na záruky.

BRATISLAVA 19. decembra (SITA) - Časť peňazí z mimoriadneho bankového odvodu skončí v Eximbanke. Vláda totiž v stredu schválila návrh, aby sa 60 mil. eur zo štátnych finančných aktív, ktoré pochádzajú z výnosu z mimoriadneho odvodu finančných domov, využilo na posilnenie kapitálu Eximbanky. Z celkovej sumy 60 mil. eur bude 40 mil. eur po navýšení kapitálu banky smerovať do fondu na krytie neobchodovateľných rizík a 20 mil. eur do fondu na záruky. Tým sa zvýši záručná kapacita banky o 40 mil. eur na takmer 390 mil. eur a poistná kapacita o 320 mil. eur na 1,07 mld. eur.

"Uvedeným zvýšením záručnej a poistnej kapacity v porovnaní so súčasnosťou bude môcť Eximbanka podporiť aj väčšie obchodné prípady slovenských exportérov na trhoch s potenciálom vysokého rastu a s vyšším stupňom rizika, napr. do Bieloruska, Azerbajdžanu, Vietnamu, Indonézie a iných krajín," konštatuje sa v schválenom návrhu.

Eximbanka tvrdí, že očakávané väčšie aktivity a čiastočne aj intenzívnejšie smerovanie na nové teritóriá by mali vytvárať silný predpoklad rastu dopytu po jej službách. Východiskom pre vyčíslenie požiadavky na kapitálové posilnenie boli dostupné informácie o rozpracovaných a pripravovaných obchodných prípadoch. Pri poistení neobchodovateľných rizík očakáva Eximbanka najväčšiu angažovanosť v prípade spoločností SES Tlmače, IEG Levice, BTG Slovensko, A. En. Slovensko a GGE Bratislava. Pri zárukách očakáva banka nárast angažovanosti najmä v prípade Slovenských elektrární, Kerametalu, SES Tlmače, Tatravagónky a pri firmách Omnia KLF a UMC.

Exportno - importnú banku zriadili zákonom z roku 1997. Banka prioritne vznikla na podporu a poisťovanie exportu. Podporuje vývozné a dovozné aktivity tuzemských vývozcov financovaním vývozných úverov, poisťovaním a zaisťovaním vývozných úverov so zámerom zvýšiť konkurencieschopnosť tuzemských výrobkov a služieb a podporiť rast obchodnej výmeny Slovenskej republiky so zahraničím.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.