Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Časť amerického Kongresu začala pracovať na daňovej reforme

Kategória: Spravodajstvo

Potrebné zmeny chcú politici presadiť, keď nastane príležitosť, nezhodujú sa však ani na základných otázkach.

WASHINGTON 6. marca (SITA, Reuters) - Experti na dane z radov demokratov aj republikánov v americkom Senáte chcú v priebehu niekoľkých týždňov priniesť konkrétne návrhy na úpravu daňových zákonov v USA a naštartovať tým legislatívny proces. Informoval o tom v utorok jeden z predstaviteľov Demokratickej strany. Na podobnej úlohe pracuje aj skupina expertov v dolnej komore parlamentu.

Prvotný pokus sa sústredí na horúce otázky, ako sú zaplátanie dier v predpisoch, ktoré umožňujú legálne znižovanie zaplatenej dane alebo potenciálne zmeny daní pre drobných podnikateľov, povedal hovorca senátnej finančnej komisie Sean Neary. Obe politické strany sa snažia odstrániť možnosti daňových únikov, nezhodujú sa však na tom, ako sa taká možnosť prejavuje. Demokrati poukazujú na daňové úľavy pre ropné spoločnosti a manažérov finančných skupín, republikáni zas bývajú menej špecifickí a hovoria skôr o komplexnom prepracovaní daňových predpisov. Podľa analytikov je však cieľom mať pripravené návrhy, ktoré by sa mohli presadiť, keď sa na to naskytne príležitosť.

Tá by mohla prísť v polovici mája, keď vláda podľa predchádzajúcich dohôd stratí právo požičiavať si financie na ďalší beh štátu a zákonodarcovia budú prinútení konať. Odborníci však nepredpokladajú, že sa politici na potrebných reformách dohodnú ľahko, keďže americké daňové predpisy zmenou neprešli od roku 1986. Väčšina zákonodarcov sa tiež zatiaľ zaoberá sporom okolo štátneho rozpočtu a strany majú rozdielne názory aj na základné veci, ako napríklad či by zmena zákonov mala viesť k zvýšenému príjmu štátneho rozpočtu a či by sa získané financie mali použiť na zníženie daňových sadzieb alebo štátneho deficitu.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.