Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Budúcnosťou Slovenska sú služby, priťahujú mladých a tisíce nových miest

Kategória: Spravodajstvo

Nové pracovné príležitosti pre mladých vytvárajú na Slovensku najmä centrá zdieľaných služieb v administratíve, financiách a podpore. Upozornila na to Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), podľa ktorej sú motorom zamestnanosti, pretože zamestnávajú vzdelaných ľudí a nepriamo tvoria ďalšie pracovné miesta.

Bratislava 13. novembra (TASR) – Nové pracovné príležitosti pre mladých vytvárajú na Slovensku najmä centrá zdieľaných služieb v administratíve, financiách a podpore. Upozornila na to Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), podľa ktorej sú motorom zamestnanosti, pretože zamestnávajú vzdelaných ľudí a nepriamo tvoria ďalšie pracovné miesta.
      Ako uviedla vo svojej analýze, na Slovensku sa v posledných rokoch zvyšuje zamestnanosť a ku koncu septembra vzrástla vo vybraných odvetviach medziročne o 1,6 %. Najvýraznejšie rastie v službách, potom v priemysle, v posledných mesiacoch sa k tvorbe nových pracovných miest silnejšie pridal aj obchod.
      Slovenská ekonomika môže podľa PAS za vývoj zamestnanosti ďakovať najmä službám. Podľa údajov Štatistického úradu SR z podnikov s viac ako 20 zamestnancami ku koncu júna počet pracovných miest najviac narástol práve v odvetví trhových služieb. Za rok vytvorili vyše 20.000 nových pracovných miest. V priemysle to bolo iba necelých 9000, v obchode 7000, doprave a skladovaní 5000 a v stavebníctve 2000 pracovných miest.
      Aliancia ďalej konštatovala, že priemysel na Slovensku živí s náskokom najviac pracovných miest, a to takmer 350.000, spolu s malými podnikmi a živnostníkmi by to malo byť dokonca až 650.000 pracovných miest.
      Trhové administratívne služby podľa PAS zamestnávajú už vyše 70.000 ľudí a spolu s ďalšími príbuznými odvetviami, ako sú infokomunikácie, finančné a realitné služby dávajú prácu takmer 200.000 najmä mladším ľuďom. „Práve preto je 20.000 nových pracovných miest v týchto odvetviach najvyšším percentuálnym prírastkom v celej ekonomike a faktickým motorom zamestnanosti,“ zdôraznil jej projektový manažér Peter Kremský.
      Ako pripomenul, na Slovensku v minulosti zriadili svoje centrá zdieľaných služieb viaceré globálne spoločnosti, ktoré sídlia najmä v Bratislave a Košiciach, postupne sa však tieto prevádzky posúvajú aj do Banskej Bystrice, Nitry, Piešťan, Žiliny a ďalších miest.
      „Pre prácu v takýchto centrách je dôležitá najmä znalosť jazykov, ale aj infokomunikačných technológií a zručnosti pre prácu so vzdialenými zákazníkmi. Zvyčajne ide o nadpriemerne finančne ohodnotené pracovné miesta, ktoré priťahujú vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Tí potom vytvárajú nadväzné pracovné miesta v regiónoch najmä v odvetviach obchodu, služieb a dopravy, pretože môžu viac minúť na spotrebu a oddych,“ opísal Kremský.
      Na Slovensku je pritom podľa neho veľmi vysoká nezamestnanosť mladých, dlhodobo sa pohybuje nad 30 %. Vyše polovica mladých nezamestnaných nemá prácu dlhodobo.
      „Napriek tomu, že budúcnosťou modernej ekonomiky sú služby, štát takýchto investorov podporuje len veľmi málo, skôr dáva dôraz na stimuly pre priemyselné firmy. Zamestnanosť v službách však možno skôr podporiť zlepšovaním podnikateľského a právneho prostredia. To by na Slovensko pritiahlo viac takýchto firiem a tiež vzdelaných ľudí, ktorých centrá služieb potrebujú,“ domnieva sa PAS.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.