Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Bratislavskí colníci sú vyťažení zásielkami z Veľkej Británie

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: FR SR Zdroj: FR SR

Zásielky z Veľkej Británie, ktorá už od januára nie je súčasťou EÚ, sa podieľajú na zvyšujúcom sa počte colných vyhlásení. Colný úrad (CÚ) Bratislava za prvých päť mesiacov tohto roka prerokoval viac ako 68 % všetkých zásielok prichádzajúcich z tejto tretej krajiny na Slovensko.

Veľká Británia patrí od 1. januára tohto roka medzi tretie krajiny, z ktorej zásielky musia prejsť colnou kontrolou pred vstupom na územie EÚ. Z tohto dôvodu na všetkých pobočkách CÚ Bratislava zaznamenali príslušníci finančnej správy zvýšený nárast počtu colných vyhlásení. Za prvých päť mesiacov tohto roka prerokovali viac ako 68 % všetkých zásielok prichádzajúcich z tejto tretej krajiny na Slovensko.

Z Veľkej Británie bolo prepustených na Slovensku spolu 48 325 colných vyhlásení, z toho 33 288 skončilo na CÚ Bratislava. Najväčší nárast zaznamenali colníci na pobočke na bratislavskom medzinárodnom letisku M. R. Štefánika, ktorí evidujú do týchto dní 23 862 colných vyhlásení. Tento počet predstavuje 49,4% všetkých zásielok z Británie a tie zároveň tvoria vyše 27 % všetkých zásielok prepustených na uvedenej pobočke.

Aj ďalšie pobočky CÚ BA sú výrazne zamestnané nárastom zásielok z Veľkej Británie. Napríklad na Pobočke CÚ Pošta predstavujú britské zásielky podiel takmer 32%. Na obe spomínané pobočky prichádzajú prevažne zásielky s nízkou hodnotou pre fyzické osoby, v ktorých sa nachádza jeden či dva kusy tovaru. Avšak aj takéto balíky z tretej krajiny treba podrobiť colnej kontrole.

Oproti roku 2020 vzrástla vymeraná výška colného dlhu na CÚ Bratislava vďaka zásielkam z Veľkej Británie o vyše 21 miliónov eur, z čoho 10 miliónov tvoria komponenty do automobilov. Celkovo vzrástla výška colného dlhu zo všetkých tretích krajín v rámci tohto úradu o vyše 53 miliónov eur. Ide však len o postupné dorovnávanie hodnôt z roku 2019, teda spred obdobia pandémie.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.