Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Boj o novelu geologického zákona pokračuje

Kategória: Spravodajstvo

Slovenská banícka spoločnosť víta okresanie kompetencií obcí a samospráv pri vydávaní oprávnení na vykonanie geologického prieskumu.

BRATISLAVA 7. marca (SITA) - Boj o novelu geologického zákona pokračuje. Novela zákona by mala okrem iného zjednodušiť vydávanie oprávnení na vykonanie geologického prieskumu. Ministerstvo životného prostredia chce novelou geologického zákona okresať kompetencie samospráv a obcí v tejto otázke. Po novom by mohlo príslušné ministerstvo určiť prieskumné územie bez stanoviska samosprávy. To víta Slovenská banícka spoločnosť. "Väčšina obcí nedokáže problematiku geologického prieskumu odborne posúdiť a tak adekvátne zaujať stanovisko k žiadosti na určenie prieskumného územia na rádioaktívne nerasty," myslí si člen prezídia Slovenskej baníckej spoločnosti Ladislav Lučivjanský.

Podľa baníkov, ťažobné spoločnosti rešpektujú a podporujú zapojenie obcí v tejto problematike. "No tie obce, ktoré nemajú odbory životného prostredia a odborníkov spôsobilých dať kvalifikované stanovisko, majú pri súčasnom znení zákona garantované také postavenie, ktoré im i napriek neznalosti problematiky umožňuje zastaviť konanie o určení prieskumného územia. Môžu tak zablokovať vykonávanie geologických prác, prostredníctvom ktorých sa dozvedáme o nerastnom bohatstve," dodal Lučivjanský.

Proti novele geologického zákona protestujú "zelení" aktivisti. Podľa organizácie Greenpeace ministerstvo sa snaží novelou odňať samosprávam kompetencie týkajúce sa prieskumných území najmä pre výskyt rádioaktívnych nerastov na Slovensku a ich možnej ťažby v budúcnosti. "Geologická sekcia ministerstva sa rozhodla stáť na strane investorov, ktorí chcú skúmať a neskôr ťažiť slovenský urán," konštatoval riaditeľ Greenpeace Slovensko Juraj Rizman.

Novela zákona podľa ministerstva životného prostredia predovšetkým reaguje na aplikačnú prax. Obsahuje 78 novelizačných bodov, z toho len tri sa týkajú ložiskového geologického prieskumu rádioaktívnych nerastov. V tomto prípade ide podľa rezortu životného prostredia o zmeny pri určení prieskumného územia, teda o možnosť zistiť, či daná surovina na nejakom území vôbec je a v akom množstve. "Práva veta samosprávy, teda povoliť alebo zakázať samotnú ťažbu, by sa to ani v najmenšom nedotklo," tvrdí ministerstvo.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.