Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Biznis bude čeliť ochladeniu trhu, nedostatku financií, ale aj podvodom

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: TASR

Ochladenie trhu, platobná neschopnosť, vyššia koncentrácia podvodov a zhoršujúca sa kondícia malých podnikov. Toto sú štyri výzvy, ktorým bude už čoskoro čeliť svetový biznis. Dôvodmi sú pandémia nového koronavírusu, problémy v dodávateľských reťazcoch, geopolitické zmeny a ekonomické sankcie uvalené na Rusko v dôsledku invázie na Ukrajinu. Vyplýva to z aktuálnej analýzy nadnárodnej spoločnosti Dun & Bradstreet.

Bratislava 22. októbra (TASR)
      Krízy sa v celosvetovom meradle opakujú pravidelne a tie uplynulé podľa analýzy odhalili zaujímavý trend, keď sa firmy viac sústredia na vymáhanie dlhov od existujúcich zákazníkov, ako na hľadanie nových obchodných príležitostí.
      Aktuálne dáta ale ukazujú aj ďalšie signály zmien v ekonomike, ktoré predpovedajú spomalenie. Z výsledkov globálneho scóringu Dun & Bradstreet Global Business Ranking vyplýva, že firmám vo Veľkej Británii, vo Francúzsku, Taliansku, Indii, Spojených štátoch amerických či v Austrálii sa výrazne zhoršila platobná schopnosť a v týchto oblastiach existuje zvýšené riziko úpadku spoločností. Podľa spoločnosti je preto možné, že sa v tomto prípade dostaví efekt snehovej gule a problémy vo veľkých ekonomikách sa budú prelievať do ďalších.
      Zároveň sa spomalil obchodný ekosystém. Najvypuklejšia situácia je podľa analýzy v USA, avšak ochladenie trhu je cítiť globálne. Firmy začali medzi sebou menej obchodovať a tiež poklesol aj celkový objem transakcií.
      Postupne sa zhoršuje kondícia malých podnikov. Od začiatku tohto roka došlo v USA k postupnému spomaľovaniu hlavných sektorov ekonomiky. Dôvodom bolo ukončenie federálnej pandemickej pomoci. Spomalenie pokračovalo počas roka, keď sa znížil záujem o tovary dlhodobej spotreby. "Najviac to znázorňuje prudký prepad indexov z oblastí automotive a retailu," upozornila spoločnosť.
      Podobná situácia je aj v Indii, kde index podnikateľskej nálady pre malé firmy v krajine dosiahol najnižšie hodnoty za štyri štvrťroky. Small Business Index rapídne klesol aj v Británii. Tento stav kopíruje dáta Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a Index spotrebiteľskej dôvery (CCI). Ten klesol v USA, Británii, Európe a Číne na historicky najnižšie hodnoty. Zo 41 ekonomík OECD až 37 pozorovalo pokles CCI v období od januára 2022 do júna 2022.
      Posledným signálom, ktorý naznačuje zlú platobnú kondíciu firiem, sú kreditné karty, respektíve čoraz väčší objem platieb pochádzajúci z kreditných kariet. Naznačuje to zníženie cash flow alebo dostupnosti peňazí cez tradičné kanály.
      Výrazný nárast cien potravín, energií či kovov, ktorý atakuje dlhodobé maximá v spojení s vysokou infláciou v najvyspelejších ekonomikách, sú podľa Dun & Bradstreet zároveň živnou pôdou pre podvody. Podvodníci často zneužívajú dotačné schémy pre zdravotníctvo a biznis, prípadne získavajú prístup ku kapitálu cez ďalšie dotačné programy. Vyšetrovatelia spoločnosti napríklad odhalil, že tento rok sa o osem percent zvýšil počet prípadov skresľovania firemných údajov a o 11 % sa zvýšili krádeže obchodnej identity.

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.