Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Bitcoin prekonal nový rekord 17.000 USD, potom klesol o 15 % a znova rastie

Kategória: Spravodajstvo

Bitcoin zaznamenal v piatok pokles o 15 %.

Tokio 8. decembra (TASR) -  Jeho kurz oproti doláru sa prepadol pod hranicu 14.500 USD, keďže investori si začali vyberať zisky z predchádzajúceho posilnenia digitálnej meny. Neskôr značnú časť strát opäť zmazal.
      Bitcoin sa tento týždeň pohybuje ako na horskej dráhe, jeho prudký rast vzápätí strieda strmý pád. Séria rekordných výkyvov tak podčiarkla obavy z volatility bitcoinu.
      Virtuálna mena, ktorá nemá podporu žiadnej centrálnej banky a žiadny legálny výmenný kurz, vo štvrtok (7.12.) popoludní v Ázii nakrátko zaznamenala nový rekord, prvýkrát v histórii dosiahla hranicu 17.000 USD.
      V priebehu piatkového popoludnia v Ázii sa kurz bitcoinu zase prepadol až na 14.480 USD, a potom znova začal rásť. O 9.30 SEČ sa bitcoin predával po 16.100 USD.
      Bitcoin bol vytvorený v roku 2009. Od začiatku tohto roka sa hodnota kryptomeny zvýšila viac než 15-násobne, keďže v polovici januára 2017 bola na úrovni 752 USD.
      Analytici pripisujú strmý rast bitcoinu čoraz širšej akceptácii virtuálnej meny medzi tradičnými investormi, ako aj rozhodnutiu amerických regulačných úradov umožniť obchodovanie s bitcoinom na veľkých burzách.
      Niektorí odborníci, vrátane Federálneho rezervného systému (Fed), ktorý v USA plní úlohu centrálnej banky, však majú obavy z prasknutia bubliny okolo bitcoinu a upozorňujú, že by to mohlo ohroziť finančnú stabilitu.
      Investori sa však na jeseň doslova zbláznili do tejto virtuálnej meny. Ešte v októbri sa predávala za menej ako 5000 USD, ale v priebehu novembra začala lámať rekordy a miestami jej kurz denne vyskočil o 1000 USD. Hodnota tejto najväčšej a najznámejšej kryptomeny sa od 1. novembra zvýšila o 123 %, čím podnietila špekulácie o tom, kam až môže zájsť.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

 

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.