Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

AZZZ a SŽZ navrhujú urgentne riešiť problémy podnikateľského prostredia SR

Kategória: Spravodajstvo

Najvypuklejšie problémy malého a stredného podnikania na Slovensku, ktoré je potrebné urgentne riešiť, zhrnula Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR so Slovenským živnostenským zväzom (SŽZ) do 12 bodov.

Bratislava 9. júna (TASR) - Najvypuklejšie problémy malého a stredného podnikania na Slovensku, ktoré je potrebné urgentne riešiť, zhrnula Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR so Slovenským živnostenským zväzom (SŽZ) do 12 bodov. 
      Ako dnes TASR informovali, žiadajú striktne stanoviť splatnosť faktúr do 60 dní, ich nesplatenie stíhať ako trestný čin, zaplatiť daň z pridanej hodnoty (DPH) až po zaplatení faktúry. Zastaviť treba aj podvodné prepisy zadlžených  firiem na 'biele kone' a čiernu prácu, ktorá deformuje podnikateľské prostredie. Pri každej zmene obchodného zákonníka by sa mali označiť pozitívne dopady na podnikateľské prostredie.
      Zákon o reštrukturalizácii sa podľa AZZZ a SŽZ mal zmeniť tak, aby sa stratila motivácia neserióznych podnikateľov, dávať podvodne svoje firmy do reštrukturalizácie so zámerom zbaviť sa dlhov na úkor najmenších podnikateľov. "To vidíme jedine v tom, že dlhy nikdy nezaniknú a zmení sa dĺžka ich splácania."
      Nezaplatenie faktúr by malo byť trestným činom. "Trváme na tom, že ak nebude uhradená, odsúhlasená a uznaná faktúra, budú štatutárni zástupcovia tresne stíhaní tými najprísnejšími postihmi, vrátane zaistenia ich majetku, ktorý môže byť použitý na sanovanie vzniknutých škôd."
      Zohľadniť by sa mali aj rozdiely medzi firmami, ktoré sa ocitli v druhotnej platobnej neschopnosti. Zákon by mal podľa AZZZ a SŽZ nastaviť mechanizmus ochrany tých, ktorí sa do nej dostali nie vlastnou vinou, čo by mala objektívne vyšetriť finančná polícia.
      O jasných prípadoch nezaplatenia faktúr by súdy mali rozhodovať v skrátených konaniach. Inak to podľa AZZZ a SŽZ vzbudzuje podozrenie, že je to "súdnou mocou veľmi často tolerované". Navrhujú ďalej, aby schránkové firmy vstupovali do všetkých obchodných vzťahov s jasnou majetkovou štruktúrou.
      Zaplatenie dane z pridanej hodnoty (DPH) až po zaplatení faktúr by mimoriadne ozdravilo celé podnikateľské prostredie. "To však platí pri platení absolútne všetkých faktúr. Navrhované zmeny pre minimálny limit považujeme za absolútne nedostatočné. Našou snahou je zlepšiť podnikateľské prostredie, a nie len kozmetická úprava nevyhovujúceho stavu," uviedli.
      Splatnosť faktúr by sa mala stanoviť do 60 dní, neumožniť dlhšiu lehotu splatnosti. "Deformuje to finančné toky medzi investorom a poddodávateľom. Paradoxne núti zhotoviteľov bezúročne financovať investora," informovali ďalej. Podporujú výstavbu nájomných bytov, ktorých je na Slovensku nedostatok. "Ťažko však možno chápať, že vláda podporuje výstavbu nájomných bytov, keď pridelené dotácie na postavené byty v súčasnosti nepokrývajú požiadavky. Odradí to od výstavby aj tých, čo stavali byty doteraz. Je to aj v rozpore s vládnou politikou," tvrdí AZZZ a SŽZ. Za akútny považujú aj problém čiernej práce, ktorá značne deformuje podnikateľské prostredie a odoberá kapacity poctivým podnikateľom, najmä v stavebníctve, kde sa vyskytuje až v desiatkach percent. Riešením by bola pracovná polícia, a preto túto požiadavku adresovali aj ministrovi vnútra. Posilniť by sa mal aj útvar finančnej polície o pracovníkov, ktorí by boli schopní odhaľovať a riešiť problémy neuhrádzania faktúr a inej nekalej činnosti nezodpovedných firiem.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.