Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Apple zo zisku v zahraničí zaplatil daň menej ako 2 %

Kategória: Spravodajstvo

Firma Apple zo zisku v zahraničí v objeme 36,8 mld. USD v uplynulom fiškálnom roku, ktorý sa v USA skončil 29. septembra, odviedla dane v sume 713 mil. USD, čiže na úrovni 1,9 %.

BRATISLAVA 5. novembra (SITA) - Americká technologická spoločnosť Apple Inc zo svojho zisku v zahraničí v uplynulom fiškálnom roku, ktorý sa v USA skončil 29. septembra, zaplatila dane vo výške menšej ako 2 %. Informovala o tom internetová stránka bbc.co.uk. Firma Apple zo zisku v zahraničí v objeme 36,8 mld. USD odviedla dane v sume 713 mil. USD, čiže na úrovni 1,9 %. Vyplýva to zo správy, ktorú podnik predložil americkej Komisii pre cenné papiere a burzy (SEC). V predchádzajúcom fiškálnom roku boli dane Apple zo zisku v zahraničí vo výške 2,5 %.

Apple je ďalšou zo spoločností, u ktorých sa ukázalo, že platia v zahraničí nízke dane. V uplynulých týždňoch sa takéto informácie objavili v prípade firiem Starbucks, Facebook a Google. Žiadne správy však nenaznačili, že by niektoré z ich schém využívaných na zníženie daňovej povinnosti boli nelegálne. Veľká časť podnikania Apple v Európe je prostredníctvom dcérskej spoločnosti v Írsku, kde sú nižšie korporátne dane, ako napríklad vo Veľkej Británii, ktorá zdaňuje zisky podnikov sadzbou 24 %. Ale dokonca aj v Írsku sú korporátne dane na úrovni 12,5 %. Mnohé nadnárodné spoločnosti však dokážu platiť podstatne nižšie dane tým, že využívajú daňové raje existujúce napríklad na karibských ostrovoch.

(1 EUR = 1,285 USD)

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.