Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Americký Senát podporuje zavedenie dane z internetového predaja

Kategória: Spravodajstvo

Online predajcovia v súčasnosti nemusia vyberať daň z predaja mimo svojho domovského štátu, podľa niektorých im to však dáva neférovú výhodu.

WASHINGTON 25. apríla (SITA, Reuters) - Americký Senát v stredu odstránil jednu z procedurálnych prekážok brániacich Spojeným štátom americkým v schválení zákona, ktorý by umožnil zdanenie internetového predaja. Podľa súčasnej americkej legislatívy jednotlivé štáty môžu žiadať vyberanie dane z predaja len od spoločností, ktoré vlastnia fyzické obchody alebo majú partnerské predajne v rámci hraníc štátu. Pri kúpe tovaru od firiem z iného štátu majú spotrebitelia daň odviesť sami, máloktorý z nich ale o tom vie. Internetoví predajcovia majú vďaka tomu na mnohých trhoch cenovú výhodu oproti ich konkurentom s kamennými obchodmi. Nový zákon by umožnil štátom, aby žiadali zaplatenie dane z predaja aj od spoločností mimo ich jurisdikcie, pričom by výnimku tvorili spoločnosti, ktoré za hranicami domovského štátu ročne predajom zarobia menej ako 1 mil. USD.

Zákon podporujú prevádzkovatelia obchodných reťazcov, ako napríklad Wal-Mart Stores alebo Best Buy, vlády niektorých amerických štátov i internetový predajca Amazon.com, ktorý dúfa, že by mu zákon zjednodušil odvádzanie daní na trhoch v USA. Zmenu legislatívy podporuje aj prezident Barack Obama. Zákon by mohol "vyrovnať šance pre lokálny maloobchod, ktorý každý deň cenovo podliezajú internetoví obchodníci z iných štátov," povedal v utorok hovorca Bieleho domu Jay Carney. Proti zmene sú mnohí prevádzkovatelia online obchodov, vrátane spoločnosti EBay, ktorá tento týždeň vyzvala milióny svojich užívateľov, aby presvedčili svojich zástupcov v parlamente, nech zákon nepodporia. Kritici tvrdia, že legislatíva by skomplikovala situáciu najmä menším podnikateľom, ktorí by sa museli vysporiadať s navzájom si odporujúcimi zákonmi v jednotlivých štátoch a investovať do nového softvéru.

Predpokladá sa, že Senát o schválení návrhu bude hlasovať ešte tento týždeň. Je však menej pravdepodobné, že po schválení prejde rovnako hladko aj Snemovňou reprezentantov, keďže niektorí republikánski poslanci ho vnímajú ako zvýšenie daní.

(1 EUR = 1,3006 USD)

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.