Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Ak zdražie chlieb, podľa Kažimíra to nebude pre vyššie dane

Kategória: Spravodajstvo

Minister financií Peter Kažimír vylučuje, že sa pod nárast cien potravín podpíše aj pripravené zvyšovanie daní.

BRATISLAVA 25. októbra (SITA) - Ceny potravín na Slovensku budú v budúcom roku pod tlakom. Pripúšťa to minister financií Peter Kažimír, ktorý však zároveň vylučuje, že sa pod nárast cien potravín podpíše aj pripravené zvyšovanie daní. Na to, že firmy môžu hľadať kompenzáciu zvýšenia daní v úpravách cien, tento týždeň upozornili poslanci KDH. "Ak sa zvýšia dane firmám, tak narastie cena mlieka, zdražie chlieb a zdražie mäso," vyhlásil podpredseda hnutia Miloš Moravčík. Podľa ministra financií v KDH dobre čítajú odhady rezortu týkajúce sa vývoja inflácie. "Áno, presne s položkami, ktoré ste uviedli bude budúci rok problém, lebo bude obrovský tlak na ceny. Nie kvôli zvyšovaniu dane pre právnické osoby, ale kvôli podstate, kvôli pšenici, kvôli mlieku a kvôli nedostatku vlahy v pôde," reagoval na vyhlásenia KDH v stredu v parlamente Peter Kažimír.

Ak budú v budúcom roku problémy s cenami, podľa ministra financií to nebude pre zmeny v daniach, ktoré vláda pripravila s účinnosťou od začiatku budúceho roka. "Áno, máme tu potravinovú krízu za dverami kvôli úrode na Slovensku, ale aj v celej Európe," upozorňuje Kažimír. Zároveň dodáva, že v budúcom roku "môže byť veľmi horúco". V prípade, že v roku 2013 budú podľa Petra Kažimíra problémy s nezamestnanosťou, cenami či výberom daní, tak to kľúčovo nebude pre zmeny v daniach, ale môže to byť pre európske prostredie, ktorého je Slovensko súčasťou. Rezort financií navýšil v septembri budúcoročnú prognózu inflácie aj pre očakávaný rast cien potravín o 0,6 percentuálneho bodu na 3,1 %.

Predstavitelia KDH tento týždeň ešte pred schválením novely zákona o dani z príjmov v prvom čítaní upozornili, že vládou pripravené zvýšenie daní v budúcom roku sa prenesie aj do zvýšených cien tovarov a služieb. Ako uviedol na utorňajšej tlačovej besede predseda hnutia Ján Figeľ, vyššie dane sa prenesú aj na peňaženky občanov cez vyššie ceny, pretože firmy budú hľadať kompenzáciu zvýšenia daní v úpravách cien. Národná rada SR v stredu hlasmi poslancov za stranu Smer-SD posunula novelu do druhého čítania. Po jej definitívnom schválení by tak mala od budúceho roka vzrásť napríklad sadzba dane z príjmov pre právnické osoby z 19 na 23 % a v prípade fyzických osôb sa má uplatňovať 19-percentná sadzba zo základu dane do výšky 176,8-násobku platného životného minima a pri základe dane presahujúcom túto hranicu už 25-percentná sadzba dane.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.