Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Ak prejde legislatíva, nadlimitné obchodovanie sa môže skúšať už tento rok

Kategória: Spravodajstvo

Možnosť realizovať cez Elektronické trhovisko aj nadlimitné zákazky je potrebné najprv legislatívne upraviť.

Bratislava 1. júla (TASR) - Možnosť realizovať cez Elektronické trhovisko aj nadlimitné zákazky je potrebné najprv legislatívne upraviť. Ak k tomu dôjde, prvé testovacie obchody by sa mohli spúšťať do konca tohto roka, avizovala dnes poradkyňa ministra vnútra Tatiana Behrová.
      Príslušnú novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá by túto možnosť mala priniesť, majú poslanci Národnej rady (NR) SR prerokúvať práve v týchto dňoch. Behrová podľa vlastných slov verí, že dôjde k jej schváleniu. "Je nutná legislatívna úprava, aby bolo možné realizovať nadlimitné trhovisko," upozornila.
      Pripustila, že nemožnosť realizovať v súčasnosti nadlimitné zákazky je jediná významnejšia výhrada voči Elektronickému trhovisku zo strany tretieho sektora, ktorý inak tento systém oceňuje. Sama túto možnosť presadzuje. "Zvyšovať rozsah záberu a objemu je cieľom obchodovania," zdôraznila.
      Nadlimitné obchodovanie cez trhovisko bude podľa nej skôr možnosťou ako povinnosťou. "Netrúfam si predvídať, či bude nutné legislatívne zakotviť povinnosť. Aj teraz na podlimitnom trhovisku je viac ako polovica obchodov realizovaná pod 1000 eur, ktoré nie sú povinné," pripomenula Behrová. Dôvodom sú výhody systému, ako nižšia časová a administratívna náročnosť pre obstarávateľov.
      Elektronické trhovisko bolo zriadené 1. júla minulého roka. Prvý obchod sa na ňom uskutočnil 30. septembra, v ostrej prevádzke funguje od 1. februára tohto roka. Povinne na ňom nakupuje štát, obec, vyšší územný celok, ako aj organizácie, ktoré sú nimi zriadené či majetkovo prepojené, ak hodnota tovaru, služieb či stavebných prác presahuje 1000 eur a dosahuje najviac 134.000 eur v prípade štátu, respektíve 207.000 eur v prípade ostatných obstarávateľov. Pri stavebných prácach predstavuje horný finančný limit 5.186.000 eur.
      Okrem Elektronického trhoviska nasledujú v rámci Elektronického kontraktačného systému (EKS) ďalšie dva nástroje. Ide o Dynamický nákupný systém, ktorý má zabezpečiť, aby sa do verejných súťaží mohlo zapojiť čo najviac dodávateľov. Tretím je Elektronická podpora procesov, teda poskytovanie informácií, vysvetľovanie či publikovanie dobrej praxe. Dodávateľom EKS pre ministerstvo vnútra je konzorcium Anasoft, Slovak Telekom a Tlačová agentúra Slovenskej republiky.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.