Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Aj silné firmy môžu mať bez poistenia existenčné problémy

Kategória: Spravodajstvo

Medzi najviac podceňované riziká patria podľa štúdie Allianz hrozby kyber útokov a riziko výpadku elektrického prúdu

BRATISLAVA 7. februára (SITA) - Prerušenie prevádzky a dodávok, prírodné katastrofy a požiare sú podľa novej štúdie Allianz kľúčovými rizikami, ktorým budú spoločnosti v roku 2013 čeliť. Naopak, medzi najviac podceňované riziká patria podľa odborníkov hrozby kyber útokov a riziko výpadku elektrického prúdu. V poistení priemyslu patria v Allianz - Slovenskej poisťovni medzi najväčšie škody v roku 2012 poistné udalosti na veľkých strojných zariadeniach. Predpokladaná výška škôd je na úrovni niekoľkých stoviek tisíc eur. "Kríza by nemala byť dôvodom šetrenia na poistení. V roku 2012 sme boli pri desiatkach prípadov veľkých škôd, aj u finančne zdravých spoločností, ktoré by bez kvalitného poistného krytia spôsobili týmto firmám existenčné problémy," povedal riaditeľ odboru firemných klientov v Allianz - Slovenskej poisťovni Branislav Martinka.

Podľa expertov skupiny Allianz je v súčasnosti najväčšou hrozbou pre podnikateľov riziko prerušenia prevádzky alebo dodávateľského reťazca (46 % odpovedí). V mnohých prípadoch je prerušenie prevádzky zapríčinené prírodnými katastrofami, ktoré sú podľa štúdie druhým najväčším podnikateľským rizikom (44 % odpovedí). "Poistené škody spôsobené prírodnými katastrofami vzrástli 15-násobne za posledných 30 rokov. A v ďalších rokoch budú ešte rásť, najmä pre zvyšovanie miery poistenia v Ázii a tiež rozvoj pobrežných regiónov, ktoré sú vysoko rizikové," povedal riaditeľ Allianz Global Corporate & Specialty Axel Theis. Tretím najčastejšie spomínaným rizikom bol požiar a výbuch (30 % odpovedí).

Medzi najviac podceňované riziká patrí podľa štúdie zlyhanie informačných systémov, či už zapríčinené ľudskou chybou alebo kyber útokom. Iba 6 % spoločností si takéto riziko naplno uvedomuje, hoci môže zapríčiniť obrovské škody. Týka sa to tiež rizika plošného výpadku elektrickej energie, ktoré sa bude vďaka zastaranej infraštruktúre a chýbajúcim investíciám naďalej zvyšovať. Ak výpadok nastane, jeho vplyv bude väčší ako v minulosti vďaka čoraz väčšej závislosti na informačných a komunikačných technológiách.

Štúdiu Allianz Risk Barometer 2013 vypracovala na konci roka 2012 spoločnosť Allianz Global Corporate & Specialty, ktorá je v skupine centrom poistenia podnikateľov a priemyslu. Vznikla na základe prieskumu medzi 529 odborníkmi na korporátne poistenie v skupine Allianz.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.