Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Z praxe

Vláda schválila návrh novej spotrebiteľskej regulácie. Na čo sa pripraviť?

Kategória: Z praxe Zdroj: Štěpán Štarha, Róbert Gašparovič, Martina Rievajová

Vláda SR schválila v piatok, 14. apríla 2023, návrh novej spotrebiteľskej regulácie. Z veľkej časti ide o transpozíciu niekoľkých európskych smerníc, ktoré prinášajú zásadné zmeny pre bežných spotrebiteľov a najmä pre obchodníkov naprieč celým B2C segmentom. Ak ste predajcom či distribútorom elektrospotrebičov, smart zariadení, software, vývojárom aplikácií, prevádzkujete e-shop či akokoľvek vystupujete voči spotrebiteľovi, určite by ste mali spozornieť. Aj keď legislatívny návrh čaká ešte proces schvaľovania v Národnej rade SR, už teraz je možné zamerať sa na vybrané zmeny a začať sa na ne pripravovať.

Základná EÚ regulačná trojkombinácia

Aktuálne je slovenská spotrebiteľská regulácia nekonzistentne rozdrobená do niekoľkých právnych predpisov, pričom v mnohých prípadoch ide o zdvojenú úpravu jedného inštitútu.

O zjednotenie a hlavne sprehľadnenie tejto regulácie by sa mala postarať  transpozícia troch EÚ smerníc: tzv. Omnibus Smernice, Smernice 2019/771 o niektorých aspektoch zmlúv o predaji tovaru (SGD), a Smernice 2019/770 o niektorých aspektoch zmlúv o poskytovaní digitálneho obsahu a digitálnych služieb (DCD).

Podľa legislatívneho návrhu sa zmeny primárne  prejavia v zjednotenom návrhu jedného nového zákona o ochrane spotrebiteľa a novely Občianskeho zákonníka. Meniť sa však budú aj ďalšie právne predpisy.

Rozšírené informačné povinnosti obchodníkov

Návrh novej legislatívy zavádza rozšírené informačné povinnosti obchodníka. Už v tomto bode je potrebné upozorniť, že nový zákon o ochrane spotrebiteľa používa pojem obchodník namiesto doteraz nekonzistentne používaných pojmov predávajúci a dodávateľ.

Ide napríklad o pov

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Aktuálna téma

Daňové zvýhodnenie motivačných programov v podobe zamestnaneckých a...

Havel & Partners, Ondřej Florián, Štěpán Štarha, Kristína Očenášová

Národná rada Slovenskej republiky schválila nový zákon č. 319/2023 Z. z. o premenách obchodných spoločností a družstiev, ktorým sa mení a dopĺňa aj zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. s účinnosťou od 1. 1. 2024 („ďalej len „novela“).