Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Správne poplatky budú pri elektronických podnetoch lacnejšie

Kategória: Spravodajstvo

Správne poplatky budú môcť občania od začiatku decembra na úradoch platiť hotovosťou, platobnou kartou alebo prevodom z účtu v pobočke zahraničnej banky. Pomôcť by mali kiosky aj špeciálne pokladnice. Platby správnych poplatkov na základe elektronických podnetov budú lacnejšie.

BRATISLAVA 24. novembra (SITA) - Novela zákona o správnych poplatkoch, ktorá nadobudne účinnosť od decembra tohto roku, prináša aj nové formy platenia správnych poplatkov na úradoch. Platba bude možná v hotovosti alebo platobnou kartou prostredníctvom technických zariadení ako je kiosk, špeciálna pokladnica, či POS terminál. Informovala o tom finančná správa. "Tieto možnosti platenia budú aj na úradoch finančnej správy. Verejnosti ich sprístupníme počas roka 2014," uviedla ďalej finančná správa. Občania, či podnikatelia budú môcť platiť poplatky aj prostredníctvom integrovaného obslužného miesta alebo akreditovaného platcu podľa zákona o e-Governmente.

Správne poplatky, ktoré budú občania platiť na základe elektronického podnetu, budú o polovicu lacnejšie oproti sadzbám určeným v sadzobníku.. "Pri vyšších poplatkoch je zákonom stanovené zníženie najviac o 70 eur," uviedla finančná správa. Ak občan podá napríklad žiadosť o odpustenie sankcie, tento podnet môže na základe dohody o elektronickej komunikácii podať finančnej správe. 

V platnosti od decembra zostanú naďalej aj doterajšie formy platenia poplatkov kolkovými známkami, hotovosťou, poštovým poukazom alebo prevodom z účtu v banke. Kolkovými známkami bude možné platiť poplatky do konca roka 2014. Novela zákona ukladá aj nové povinnosti finančnej správe. V prípade, že preplatok alebo poplatok finančná správa nevráti občanovi či podnikateľovi včas, bude mu finančná správa povinná zaplatiť úroky z omeškania.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.