Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Schäuble odmieta predĺženie času na reformy v Grécku

Kategória: Spravodajstvo

Viac času vo všeobecnosti znamená viac peňazí, čo bude čoskoro znamenať nový úverový program, tvrdí nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.

 

 

 

BERLÍN 26. augusta (SITA, Reuters) - Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v sobotu zopakoval svoj odmietavý postoj k tomu, aby partneri z eurozóny dali Grécku viac času na splnenie sľúbených reforiem. "Viac času vo všeobecnosti znamená viac peňazí, čo bude čoskoro znamenať nový úverový program," povedal Schäuble pre nemecké noviny Tagesspiegel. Podľa neho by viac času pre Atény nebola správna cesta riešenie základných problémov v eurozóne. Schäuble ďalej poznamenal, že súčasný program pre Grécko v sume 130 mld. eur, na ktorom sa dohodlo na konci roku 2011, má fungovať tri roky. "Ak už hneď po pol roku nebude stačiť, nebude to jedno z opatrení na zvýšenie dôvery," uviedol.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová ubezpečila gréckeho premiéra Antonisa Samarasa, že si želá, aby jeho krajina zostala v eurozóne, ale na ich piatkovej schôdzke nenaznačila akceptovanie jeho prosieb o poskytnutie dlhšieho časového obdobia na splnenie podmienok zahraničnej pomoci pre Atény. Samaras, ktorý jasne dal najavo, že Berlín a Paríž žiada o viac priestoru na realizáciu reforiem a neprosí o ďalšie peniaze, sľúbil, že zmenší grécky "fiškálny deficit a deficit dôvery".

"Nežiadame o ďalšie peniaze, žiadame o priestor na nadýchnutie sa," povedal Samaras na spoločnej tlačovej konferencii s Merkelovou. Od nemeckej kancelárky však dostal iba prísľub, že "nebudeme robiť predčasné úsudky, ale počkáme na dôveryhodné dôkazy." Kancelárka tým myslela správu takzvanej trojky o Grécku, ktorú majú zverejniť na jeseň. Trojku medzinárodných veriteľov Atén tvoria Medzinárodný menový fond, EÚ a Európska centrálna banka.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 

 

 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.