Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Regulované firmy zaplatia štátu osobitný odvod

Kategória: Spravodajstvo

Výnos z osobitného odvodu pre regulované firmy poputuje do špeciálneho fondu, z ktorého sa majú podporovať prorastové opatrenia.

 

 

 

BRATISLAVA 2. septembra (SITA) - Spoločnosti pôsobiace v regulovaných odvetviach pomôžu verejným financiám prostredníctvom osobitného odvodu. Zákon o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach, ktorý poslanci odsúhlasili koncom júla, nadobudol účinnosť od začiatku septembra. Podľa vyjadrení predstaviteľov vlády výnos z týchto odvodov poputuje do špeciálneho fondu, z ktorého sa majú podporovať prorastové opatrenia.

Odvodovým obdobím je podľa nového zákona každý kalendárny mesiac účtovného obdobia, v ktorom má regulovaná osoba oprávnenie na výkon činnosti v regulovaných oblastiach. Posledným odvodovým obdobím bude december 2013. Suma základu odvodu, od ktorej vzniká povinnosť platiť odvod, je stanovená na 3 mil. eur, pričom sadzba odvodu pre regulovanú osobu je na mesačnej báze 0,00363. Odvod sa pritom vypočíta ako súčin základu odvodu a sadzby odvodu. Zaplatený odvod si budú môcť firmy uplatniť ako daňový výdavok.

Rezort financií presadil, aby boli mimoriadnym odvodom zaťažené firmy, ktoré majú oprávnenie na výkon podnikateľskej činnosti v oblasti energetiky, poisťovníctva a zaisťovníctva, verejného zdravotného poistenia, elektronických komunikácií, poštových služieb, dopravy na dráhe, verejných vodovodov, verejných kanalizácií a leteckej dopravy. Na základe zmien schválených parlamentnými výbormi do tejto skupiny pribudli aj poskytovatelia zdravotnej starostlivosti.

Podľa ministerstva financií pritom zavedenie mimoriadnych odvodov neovplyvní ceny produktov a služieb dotknutých regulovaných subjektov. "Zavedením odvodu sa nepredpokladá zvýšenie cien poskytovaných služieb a dodávaných tovarov pre konečného spotrebiteľa. Tento odvod sa nebude považovať za oprávnený náklad, ktorý možno započítať do regulovanej ceny a zákon priamo zakazuje zvyšovať z tohto dôvodu regulovanú cenu," konštatovalo ministerstvo v doložke vplyvov k návrhu zákona.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 

 

 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov