Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Nákupnú turistiku po zdanení tichého vína pripúšťa aj IFP

Kategória: Spravodajstvo

Vzhľadom na dlhodobo stabilné ceny vína na Slovensku v porovnaní so zahraničím však Inštitút finančnej politiky neočakáva výrazný záujem Slovákov nakupovať víno v zahraničí

Vzhľadom na dlhodobo stabilné ceny vína na Slovensku v porovnaní so zahraničím však Inštitút finančnej politiky neočakáva výrazný záujem Slovákov nakupovať víno v zahraničí

BRATISLAVA 16. septembra (SITA) - V prípade zvýšenie spotrebnej dane z tichého vína možno podľa Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR očakávať nárast nákupnej turistiky spotrebiteľov predovšetkým v pohraničných oblastiach Maďarska a Českej republiky. Vzhľadom na dlhodobo stabilné ceny vína na Slovensku v porovnaní so zahraničím však inštitút neočakáva výrazný záujem Slovákov nakupovať víno v zahraničí. V konečnom dôsledku tak možno považovať tento aspekt za zanedbateľný v porovnaní s celkovým prínosom opatrenia,“ argumentuje IFP v prospech zdanenia.

Inštitút finančnej politiky zároveň pripúšťa, že v prípade zvýšenie spotrebnej dane z tichého vína sa môže na Slovensku rozšíriť čierny trh s vínom. Podľa IFP je taktiež vzhľadom na charakter vína ako komodity fyzicky aj administratívne takmer nemožné efektívne kontrolovať malých producentov. Dôležité je preto správne nastavenie úrovne objemu produkcie vína, od ktorej by už museli výrobcovia platiť daň. „Navrhované zavedenie spotrebnej dane z vína by bolo z hľadiska celkového prínosu pre verejné financie pozitívne iba v prípade správneho nastavenia úrovne objemu produkcie, od ktorej by bol producentovi vznikla daňová povinnosť,“ uvádza v komentári IFP.

V prospech zavedenia nenulovej sadzby dane pre tiché víno hovoria podľa inštitútu aj odporúčania EÚ a Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), podľa ktorých by sa mali krajiny v kontexte prebiehajúcej konsolidácie verejných financií zamerať skôr na vyššie zdanenie spotreby než zdaňovať prácu a kapitál. Výsledky štúdií preukázali, že zdaňovanie spotreby je efektívnejšie a má menší negatívny vplyv na ekonomický rast v porovnaní so zdaňovaním práce a kapitálu,“ konštatuje IFP.

Inštitút nesúhlasí s tvrdením, podľa ktorého po zavedení nenulovej spotrebnej dane výrazné vzrastú ceny domáceho tichého vína. Podľa prepočtov IFP sa totiž cena drahšieho, kvalitného a teda v prevažnej miere domáceho vína zvýši relatívne menej, ako cena lacnejšieho, menej kvalitného a v konečnom dôsledku prevažne dovezeného vína. Nárast ceny o 0,30 eur za 0,75 litrovú fľašu by podľa inštitútu pri víne v hodnote 10 eur predstavovalo necelé 3-percentné zvýšenie, zatiaľ čo pri víne v hodnote 1 euro by išlo o takmer 30-percentný nárast.

Návrh zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov, ktorý predpokladá aj zdanenie tichého vína, ministerstvo financií stiahlo v polovici augusta z rokovania vlády. Podľa slov ministra financií Ivana Mikloša, o návrhu zákona sa bude rokovať, ak budú ministri dodatočne žiadať navýšenie prostriedkov v štátnom rozpočte na budúci rok.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.