Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Z praxe

Právo na odpočítanie DPH zaplatenej na vstupe, kde predávajúci je predmetom konkurzného konania

Kategória: Z praxe Autor/i: Accace, k. s. Zdroj: Accace, k. s.

Európsky súdny dvor (ESD) sa v rozsudku C-227/21 z 15. septembra 2022 zaoberal otázkou, či sa má nadobúdateľovi konkurznej podstaty odmietnuť právo na odpočítanie DPH zaplatenej na vstupe z dôvodu, že predávajúci, ktorý bol v tom čase v konkurznom konaní, následne neodviedol DPH do štátneho rozpočtu z predaja konkurznej podstaty.

Litovský daňový úrad zamietol nárok na odpočítanie DPH

Rozsudok sa týka litovskej banky UAB, ktorá poskytla úver tretej osobe (ďalej len „predávajúca“) na rozvoj nehnuteľností a s cieľom zabezpečiť riadne plnenie tejto zmluvy predávajúca v banke zriadila zmluvné hypotekárne záložné právo na nehnuteľnosť.

Následne sa predávajúca dostala do finančných ťažkostí a bola nútená založenú nehnuteľnosť odpredať v konkurze banke UAB. Nakoľko v konkurznom konaní nikto o predmetnú nehnuteľnosť neprejavil záujem, v zmysle litovského občianskeho poriadku, bola nehnuteľnosť odkúpená za vyvolávaciu cenu bankou UAB.

Predávajúca v zmysle tejto transakcie vystavila faktúru s DPH, ktorú banka UAB prijala a celú sumu vrátene DPH zaplatila, zaplatenú DPH si následne prostredníctvom daňového priznania odpočítala, kdežto predávajúca predmetnú faktúru riadne vykázala v DPH priznaní, avšak DPH na výstupe nikdy do štátneho rozpočtu neo

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Aktuálna téma

Pomoc pri splácaní hypotekárneho úveru

V súvislosti s nárastom úrokových sadzieb pri úveroch na bývanie sa zvyšuje finančné zaťaženie domácností, čím môže dôjsť k vážnemu ohrozeniu platobnej schopnosti obyvateľov splácať úvery na bývanie dôsledkom nárastu ich úrokovej sadzby. Aj preto sa vláda rozhodla pripraviť schému pomoci a štát bude kompenzovať občanom zvýšené splátky úrokov. Kým pomoc za rok 2023 bude realizovaná formou daňového bonusu a má ju na starosti Ministerstvo financií SR, pomoc od 1.1.2024 zastrešuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny prostredníctvom príspevku na zvýšenú splátku úveru na bývanie.