Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Z praxe

Eseročka a možnosti odmeňovania jej spoločníka či konateľa

Kategória: Z praxe Autor/i: Ing. Peter Furmaník Zdroj: Ľudskou rečou.sk

Štát chce obmedziť “špekulatívne uzatváranie pracovných pomerov” – ok, dáva zmysel, veď vlastne to je podstata štátu a celej hry: naháňať podnikateľov a snažiť sa ich o niečo ošklbať. Reč je o definitívnej novele zákona o zdravotnom poistení pre rok 2023, podľa ktorej budú aj nízkopríjmoví zamestnanci – s kratšími resp. mikro úväzkami – odvádzať zdravotný odvod aspoň z nejakého minima a to bez ohľadu na samotný príjem z tohto úväzku. A to aj tí “skutoční” nízkopríjmoví zamestnanci, no rovnako aj spoločníci, ktorí sa na kratší resp. “menší” pomer zamestnali vo vlastnej eseročke ako “hack”. Dnes stručný prehľad možností “ako na odmeňovanie sa vo vlastnej eseročke” od januára 2023. Článok je aktualizovaný na nové pravidlá platné od r. 2023: aj tie pre zdravotné odvody, ako aj nové sumy či limity pri daňový bonus na dieťa.

Na úvod: ako sa vlastne môže spoločník vo vlastnej eseročke “zamestnať”, resp. odmeňovať?

  • pracovný pomer v režime pracovného práva -tj pracovná zmluva, mzda určená aspoň v minimálnej sume pre príslušný stupeň náročnosti práce (1 až 6), mzda určená na časovú jednotku (mesiac, hodinu prípadne kombinácie). Ruka v ruke s týmto sa na eseročku ako zamestnávateľa vzťahujú mnohé pracovno-právne povinnosti (povinnosť zabezpečiť stravné niektorou z foriem, BOZP, pracovná zdravotná služba atď). Vrátane rizík a súvisiacich pokút z ich nesplnenia. Či možných súdnych sporov zamestnanca s eseročkou-zamestnávateľom – čisto teoreticky .
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Aktuálna téma

Zákon o dani zo sladených nealkoholických nápojov

Accace, k.s. Accace, k.s.

Táto daň má charakter nepriamej dane zo spotreby a budú ju v zásade vyberať a platiť do štátneho rozpočtu podnikateľské subjekty, uskutočňujúce prvé dodanie sladeného nealkoholického nápoja v tuzemsku, ktoré ju vyberú v cene sladeného nealkoholického nápoja. Navrhovaná účinnosť zákona je od 1.1.2025.