Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Z praxe

Digitálne euro nenahradí klasické peniaze

Kategória: Z praxe Zdroj: KPMG, Marian Dzuroška, Tobiáš Bulla

Digitálne euro nemá nahradiť klasickú fyzickú formu peňazí, ale má byť dostupné popri hotovosti. Má slúžiť len ako doplnkový a dobrovoľný spôsob platenia, kdekoľvek v eurozóne, kedykoľvek a bez akýchkoľvek ďalších poplatkov.

Dňa 28. júna 2023 Európska Komisia predstavila Návrh Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o zavedení digitálneho eura (ďalej len „Návrh nariadenia o digitálnom eure“), a zároveň aj Návrh Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o poskytovaní služieb v digitálnom eure poskytovateľmi platobných služieb zaregistrovanými v členských štátoch, ktorých menou nie je euro, a o zmene nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/1230 (ďalej len  „Návrh nariadenia o poskytovaní služieb v digitálnom eure“). Oba dkumenty sú priložené na konci článku k nahliadnutiu. Ide len o návrhy nariadení EÚ, v tejto chvíli ešte nedokážeme určiť, kedy presne bude zavedené digitálne euro. Európska centrálna banka predpokladá, že to nebude skôr ako v roku 2025.

Ľudia čoraz častejšie využívajú súkromné digitálne platobné prostriedky a zvyšujú objem vykonaných online platieb, čo z pohľadu Európskej komisie ohrozuje žiadúcu vyváženosť medzi peniazmi Európskej centrálnej banky („ECB“) a súkromnými digitálnymi platobnými prostriedkami. Zmenu by malo priniesť zavedenie digitálneho eura – retailovej digitálnej meny technologicky prispôsobenej digitálnemu veku, ktoré by bolo rovnako ako klasická hotovosť zákonným platidlom (oficiálnou formou peňazí) vydaných ECB, ku ktorej bude mať prístup široká verejnosť.

Digitálne euro

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Aktuálna téma

Pomoc pri splácaní hypotekárneho úveru

V súvislosti s nárastom úrokových sadzieb pri úveroch na bývanie sa zvyšuje finančné zaťaženie domácností, čím môže dôjsť k vážnemu ohrozeniu platobnej schopnosti obyvateľov splácať úvery na bývanie dôsledkom nárastu ich úrokovej sadzby. Aj preto sa vláda rozhodla pripraviť schému pomoci a štát bude kompenzovať občanom zvýšené splátky úrokov. Kým pomoc za rok 2023 bude realizovaná formou daňového bonusu a má ju na starosti Ministerstvo financií SR, pomoc od 1.1.2024 zastrešuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny prostredníctvom príspevku na zvýšenú splátku úveru na bývanie.