Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Ekonómovia vyzývajú politikov na podporu iniciatívy Najlepší z možných svetov

Kategória: Spravodajstvo

Ekonómovia na Slovensku vyzývajú politikov, aby podporili iniciatívu s názvom Najlepší z možných svetov - Hodnota za peniaze v slovenskej verejnej politike, ktorej spoluautorom bol ekonóm Martin Filko.

Bratislava 4. apríla (TASR) - Ekonómovia na Slovensku vyzývajú politikov, aby podporili iniciatívu s názvom Najlepší z možných svetov - Hodnota za peniaze v slovenskej verejnej politike, ktorej spoluautorom bol ekonóm Martin Filko. Prihlásilo sa k nej spolu 24 ekonómov z bankového sektora, mimovládnych organizácií, ako aj verejných inštitúcií.
      Okrem Martina Filka sú jej autormi Štefan Kišš a Ľudovít Ódor. Ekonómovia vo výzve uvádzajú, že iniciatíva má šancu zásadným spôsobom zvýšiť kvalitu rozhodovania o verejných zdrojoch na Slovensku. Politikom a úradníkom môže uľahčiť hľadanie takých riešení, ktoré sú šetrné k verejným financiám a zároveň prinášajú najväčší spoločenský úžitok. "Domnievame sa, že táto iniciatíva má potenciál stať sa kľúčovou reformou na ceste Slovenska medzi dobre spravované krajiny," skonštatoval v správe pre médiá predseda Klubu ekonomických analytikov (KEA) Juraj Kotian, ktoré výzvu organizuje.
      Martin Filko sa v pondelok 28. marca prevrátil v kanoe na Dunaji. Ekonómovia vo výzve uviedli, že po tejto tragédii Slovensko pravdepodobne prichádza v jeho osobe o rešpektovaného ekonóma, lídra i úradníka. Nemusí však prísť o dielo, ktoré Filko Slovensku zanecháva ako svoj verejný testament. "Je dôležité vyvinúť úsilie, aby významná reforma, ktorú pripravoval, pokračovala ďalej a občania na Slovensku mohli od verejných inštitúcií dostávať čoraz vyššiu hodnotu za peniaze," píšu vo výzve.
      Signatári výzvy považujú za dôležité, aby sa vláda zaviazala k realizácii iniciatívy Najlepší z možných svetov v programovom vyhlásení. Podľa KEA je tiež kľúčové, aby závery z analytických hodnotení boli verejné. "Verejná diskusia o tom, či bol zvolený prístup s najväčším úžitkom pre občanov, je totiž rozhodujúca pre prijímanie správnych rozhodnutí," tvrdí klub.
      Výzvu ekonómovia adresovali prezidentovi SR, predsedovi a podpredsedom vlády SR, ministrovi financií, predsedovi a podpredsedom Národnej rady SR, ako aj predsedovi Najvyššieho kontrolného úradu. Výzva je otvorená a na internetovej stránke KEA sa k nej môžu pridávať ďalší signatári.
      Iniciatívu Najlepší z možných svetov dnes podporila aj Slovenská ekonomická spoločnosť (SES), ktorá je vedeckým a profesijným združením ekonómov pôsobiacich na Slovensku i v zahraničí. Filko bol jej zakladajúcim členom. "Jeho tragická nehoda nás hlboko zasiahla. Ak sa potvrdia najhoršie obavy, SES, ako aj Slovensko príde o výraznú osobnosť ekonomickej vedy a verejnej politiky. Počas výročnej konferencie, ktorú organizujeme tento rok spolu s Rakúskou ekonomickou spoločnosťou v dňoch 27. a 28. mája v Bratislave, si pripomenieme jeho život a prínos," informovala SES v správe pre médiá.
      Iniciatíva Najlepší z možných svetov navrhuje zásadne posilniť analytické kapacity štátu s cieľom podporiť rozhodovanie politikov aj verejnosti pri používaní verejných zdrojov. Súčasne navrhuje systematicky monitorovať a hodnotiť efektívnosť verejných výdavkov, investícií, politík aj regulácií. Hodnotenie by sa malo uskutočniť pred samotným rozhodnutím, vrátane posúdenia rôznych alternatív, ako aj následne s cieľom vyhodnotiť realizáciu a dosahy rozhodnutia.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov