Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Z praxe

Výpočet zvýšenej výmery dovolenky z dôvodu trvalej starostlivosti o dieťa

Kategória: Z praxe Autor/i: JUDr. et Mgr. Jozef Toman, PhD.

Praxou bola položená nasledujúca otázka v kontexte zmeneného § 103 ods. 2 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. Zamestnanec nastúpil do pracovného pomeru 11. 7. 2022. Následne až 1. 9. 2022 oznámil zamestnávateľovi, že sa stará o dieťa od 8. 11. 2021 (dátum narodenia dieťaťa). Ako mu vypočítať dovolenku v kontexte § 103 ods. 2 Zákonníka práce?

Stanovisko:

Predmetnú otázku upravujú § 40 ods. 11, § 101, § 102 a § 103 ods. 2 Zákonníka práce.

Zamestnanec trvalo starajúci sa o dieťa

Ustanovenie § 40 ods. 11 vymedzuje, kto je zamestnanec trvale sa starajúci o dieťa a kedy sa ním stane z hľadiska Zákonníka práce (na jeho účely).

Podľa § 40 ods. 11 Zákonníka práce: „Zamestnanec trvale sa starajúci o dieťa na účely tohto zákona je zamestnanec, ktorý sa osobne stará o vlastné neplnoleté dieťa vrátane striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, a zamestnanec, ktorý sa osobne stará o neplnoleté dieťa zverené mu do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu. Toto postavenie zamestnancovi vzniká dňom, keď zamestnávateľovi písomne oznámil, že sa trvale stará o dieťa podľa prvej vety, a zaniká dňom, keď sa zamestnanec prestal trvale starať o dieťa podľa prvej vety. Zánik trvalej starostlivosti o dieťa je zamestnanec povinný písomne oznámiť zamestnávateľovi bez zbytočného odkladu.“

Postavenie zamestnanca trvale sa starajúcim o dieťa teda vzniká dňom oznámenia tejto skutočnosti zamestnávateľovi a nie dňom, kedy táto skutočnosť nastala, t. j. spätné oznámenie spôsobuje účinky len od okamihu oznámenia

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Aktuálna téma

Suma stravného aj cestovných náhrad sa od 1. septembra opäť zvýši

MPSVaR MPSVaR

V Zbierke zákonov dňa 6. 8. 2022, vyšlo opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktoré navyšuje stravné príspevky pre zamestnancov. Minimálna hodnota stravného lístka sa v reakcii na zvýšenie stravného počas pracovnej cesty od 1. septembra 2022 zvýši na 4,80 eura. Znamená to aj zvýšený príspevok na stravu pre zamestnancov, keďže 55 % z tejto sumy uhrádza zamestnávateľ.