Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Z praxe

Vláda SR schválila balík opatrení, ktoré sa týkajú aj účtovníctva a daní

Kategória: Z praxe Autor/i: Accace, k. s.

Dňa 24. júna 2020 schválila Vláda SR balíček 114 opatrení na pomoc podnikateľskému prostrediu. Nižšie Vám prinášame krátky súhrn vybraných zmien súvisiacich s účtovnou a daňovou legislatívou. Vládou navrhované zmeny budú ďalej predmetom rokovaní v parlamente.

O návrhu by mal v skrátenom legislatívnom konaní rokovať Parlament dňa 7. júla 2020. O vývoji Vás budeme priebežne informovať. Zmeny budú platné až po schválení v parlamente a zverejnení v Zbierke zákonov SR.

Zníženie byrokratickej záťaže podnikateľov

Predložené zmeny sú zamerané predovšetkým na zníženie byrokratickej záťaže podnikateľov, celkovo sa v rámci návrhu novelizujú desiatky iných zákonov z rozličných oblastí podnikateľskej sféry, pričom z veľkej časti sa zmeny orientujú na zníženie administratívnych povinností podnikateľov.

Z hľadiska účtovnej a daňovej legislatívy sa jedná predovšetkým o návrhy zmien, ktoré detailnejšie popisujeme nižšie.

Nové kritériá pre overenie individuálnej účtovnej závierky

Za jednu z významných zmien súvisiacich s účtovnými a daňovými povinnosťami podnikateľov možno označiť postupné zvýšenie veľkostných podmienok na povinnosť overenia individuálnej účtovnej závierky štatutárnym audítorom prostredníctvom novely Zákona o účtovníctve.

Od roku 2021 bude mať spoločnosť povinnosť auditu v prípade sp

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Aktuálna téma

Daňové zvýhodnenie motivačných programov v podobe zamestnaneckých a...

Havel & Partners, Ondřej Florián, Štěpán Štarha, Kristína Očenášová

Národná rada Slovenskej republiky schválila nový zákon č. 319/2023 Z. z. o premenách obchodných spoločností a družstiev, ktorým sa mení a dopĺňa aj zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. s účinnosťou od 1. 1. 2024 („ďalej len „novela“).