Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Z praxe

Ubytovanie skrze AirBnB na pracovnej ceste či rekreačnom pobyte

Kategória: Z praxe Autor/i: Ing. Peter Furmaník

Dankov rekreačný príspevok limituje slušné množstvo pravidiel, no pravidlo, že preplatiť a v daňových výdavkoch si uplatniť je možné len ubytovacie služby a nie službu prenájmu, mi príde absurdné. Čosi podobné už dávnejšie daniari tvrdia o pracovných cestách živnostníkov. Dnes opäť prioritne o službe a trhovisku Airbnb, ale aj o iných platformách či formách objednania si vlastného prenocovania: aké sú rozdiely v jednotlivých režimoch ubytovateľov a čo je potrebné skúmať, ak si cez Airbnb či hocikde inde objednávate rekreačný pobyt či pracovnú cestu?

Ubytovanie vs prenájom: Dva rozdielne režimy

Ubytovanie skrze AirBnb je taký kočkopes:

  • nie vždy je jasné, či ide o ubytovacie služby vs prenájom. Prvé podlieha odvodom, no je možné uplatniť si výhodné paušálne výdavky; druhé je naopak bez odvodov, no aj bez paušálu (uplatniť je možné iba pomerne komplikované reálne výdavky).
  • horšie je to s DPHčkou: ubytovacie služby podliehajú výstupnej DPHčke a teda aj možnosti odpočítať si DPH vstupnú. Služby prenájmu sú principiálne (a pri bytoch či apartmánoch) od DPH oslobodené, na výstupe teda DPHčke nepodliehajú a vstupnú DPH si nie je možné odpočítať.
  • DPHčku navyše komplikuje pravidlo uvedené v § 38 ods. 4 zákona o DPH: ostatné ubytovanie v triede 59.0 je ubytovacou službou iba v prípade, ak je poskytnuté na menej ako 3 mesiace. Niektorí ubytovatelia však poskytujú “mix” služieb: prenájom dlhodobý i krátkodobý, čo im teda môže neskutočne skomplikovať život pri posudzovaní súm vstupnej DPHčky, ktorú si môžu/nemôžu odpočítať. Pripomeňme si, že platiteľ DPH (chvalabohu iba on) je povinný v prípade nehnuteľností či áut sledovať tzv. zmenu účelu použitia – teda či sa predmetný majetok používal na obchody od DPH oslobodené vs obchody od DPH neoslobodené v inom pomere, než v pôvodnom plánovanom a podľa toho každoročne upraviť pôvodne odpočítanú DPH-čku. Čo je v praxi práca pre niekoho, kto sa skutočne nemá rád.

Mestský súd v Prahe nedávno (2021) potvrdil stanovisko českých daniarov, že Airbnb ako také spadá pod ubytovacie služby. Čiže s odvodmi a DPHčkou na výstupe (české pravidlá pre daň z príjmov, odvody i DPH sú podobné než slovenské). Čo možno mnohých nepoteší , no možno sa komplikované pravidlá aspoň trochu zjednodušia. Aspoň by teda mali, hlavne v legislatíve. Samozrejme jeho rozhodnutie môže ešte zvrátiť odvolací súd a uvidíme, či a čo sa bude v podobnej oblasti diať v SR.

Ubytovanie skrze AirBnB z druhej strany

Zaujímavé je to aj z druhej strany: ak si služby ubytovania (či prenájmu  ) kupujete ako zákazník. Či už na pracovné cesty alebo rekreačné pobyty.

Pozor, AirBnB je len sprostredkovateľská platforma, prostredníctvom ktorej si viete nájsť ubytovanie rôzneho druhu. Áno, privát v súkromnom dome Jožka v Terchovej, stan v mongolskej stepi ako aj pekný hotel v New Yorku. Novú dobu a Airbnb ako dobrý sprostredkovateľský kanál totiž pochopili aj veľké hotely (rovnako ako Uber taxislužby) .

Pre Airbnb teda platí to isté čo pre Booking či iné služby, do ktorých ťukneme ako prvé. Inak povedané: je to trhovisko, ktoré spája ponuku z celého sveta a rôzneho druhu (nehnuteľnosti v SR, EÚ či tretích krajinách prenajímané fyzickými osobami i firmami) a dopyt z celého sveta (rovnako fyzické i právnické osoby a na súkromné či firemné účely). A aby to nebolo jednoduché: prostredníctvom Airbnb si zabookujete aj strednodobý či dlhodobý prenájom alebo krátkodobé ubytovanie či rovnako jednoduchý prenájom bez š

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Aktuálna téma

Rastie počet konkurzov aj reštrukturalizácií

CRIF SK www.crif.sk

V posledných 12 mesiacoch bolo vyhlásených o 61,71 percenta konkurzov viac, než v predchádzajúcom období. V apríli bolo na Slovensku vyhlásených 24 konkurzov na majetok dlžníkov podnikateľských subjektov a bolo povolených 5 reštrukturalizácií. Vyplýva to z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, s. r. o. (ďalej CRIF SK).