Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Z praxe

Identifikácia skutočného dodávateľa je podstatná pre odpočet DPH

Kategória: Z praxe Autor/i: Ing. Katarína Balogová, LL.M , Accace, k. s. Zdroj: Accace

V tomto článku by sme vám radi priblížili dva prípady, o ktorých rozhodoval Európsky súdny dvor (ESD) v nedávnom období, a ktoré sa rovnako týkajú nepriznania práva na odpočítanie dane v prípadoch kedy sa nepodarilo preukázať kto bol skutočným dodávateľom tovaru a služieb.

Uskutočnenie dodania nestačí?

V rozsudkoch C-281/20 zo dňa 11. novembra 2021 a C-154/20 zo dňa 9. decembra 2021 sa ESD zaoberá podobnou otázkou, a to či sa má smernica o DPH vykladať v tom zmysle, že v prípade nespochybniteľne uskutočneného dodania tovaru/služby je na uplatnenie práva na odpočítanie dane na vstupe nevyhnutné, okrem iného, preukázať a identifikovať konkrétneho dodávateľa tohto tovaru/služby.

Prvý rozsudok sa týka španielskej spoločnosti Ferimet, ktorá nadobudla tovar a za toto plnenie sama vystavila faktúru, pričom sa preukázalo, že dodávateľ, ktorého uviedla na faktúre, nebol skutočným dodávateľom tovaru. Skutočného dodávateľa tovaru sa nepodarilo identifikovať. Dodanie tovaru podliehalo režimu prenes

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Aktuálna téma

Rastie počet konkurzov aj reštrukturalizácií

CRIF SK www.crif.sk

V posledných 12 mesiacoch bolo vyhlásených o 61,71 percenta konkurzov viac, než v predchádzajúcom období. V apríli bolo na Slovensku vyhlásených 24 konkurzov na majetok dlžníkov podnikateľských subjektov a bolo povolených 5 reštrukturalizácií. Vyplýva to z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, s. r. o. (ďalej CRIF SK).