Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Z praxe

Čo je predaj a spätný prenájom a ako ho môžete využiť vo vašom podnikaní

Kategória: Z praxe Autor/i: KPMG, Slovensko Advisory, k.s. Zdroj: KPMG

Základné princípy takejto transakcie a odvetvia, kde je populárna

Predaj a spätný prenájom (SLB – sale and leaseback) sa používa ako alternatíva k štandardnému  financovaniu podnikania prostredníctvom bankového úveru. Ide o transakciu, v rámci ktorej investor odkúpi aktíva, napríklad v podobe jednej alebo súboru nehnuteľností, a obratom ich dá naspäť do prenájmu predávajúcemu. Ten majetok naďalej užíva s tým, že sa zmení jeho postavenie z vlastníka na nájomcu a novému majiteľovi uhrádza pravidelné platby na dohodnuté obdobie.

Predaj a spätný prenájom je v podstate štandardná transakcia medzi predávajúcim a kupujúcim s tým, že navyše k tomu si dohodnú ešte podmienky nájomnej zmluvy zvyčajne na dlhšie obdobie. 

predaj_spatny-predaj

Kedy využiť predaj a spätný prenájom

Motiváciou na uskutočnenie SLB z pohľadu predávajúceho býva potreba hotovosti, ktorú chce použiť na financovanie akvizície alebo na investície do rozvoja biznisu. Ak napríklad firma podniká vo vlastných nehnuteľnostiach, má v nich „uviaznutý“ kapitál, ktorý by mohla uvoľniť a následne zhodnotiť. Výnos z predaja aktív sa dá použiť aj na iné účely, napríklad splatenie dlhov či okamžité zvýšenie hodnoty pre akcionárov.

Predmetom SLB nemusia byť len nehnuteľnosti, v ktorých má spoločnosť prevádzku alebo sídlo, ale aj iný druh majetku, napríklad veľké zariadenia, stroje či voľné pozemky.

Odvetvia, kde je predaj a spätný prenájom populárny

Predaj a spätný lízing je vo svete populárnou formou financovania v odvetví maloobchodu, logistiky alebo priemyslu. Napríklad retailová firma môže peniaze získané predajom nehnuteľností použiť na rozšírenie siete predajní, modernizáciu alebo budovanie čoraz dôležitejšieho online odbytového kanálu. Výhodou je, že ani po predaji priestorov nad nimi nestráca prevádzkovú kontrolu vďaka dlhodobému spätnému prenájmu, ktorý býva možné po vypršaní pôvodnej zmluvy predĺžiť.

Transakcia SLB môže byť prínosom aj pre výrobné podniky s veľkými produkčnými halami, ak chcú rozvíjať podnikanie a potrebujú peniaze napríklad na rozšírenie výrobnej linky. Takisto logistickí operátori môžu speňažiť distribučné sklady, ktoré naďalej používajú a získané financie investujú do rozšírenia a skvalitnenia doručovacích služieb.

Predaj a spätný prenájom je atraktívny pre špecializované realitné fondy

Investície v podobe SLB na strane kupujúceho vyhľadávajú najčastejšie špecializované realitné fondy pracujúce s veľkými objemami kapitálu. V období nízkych úrokov, ktoré sú v krajinách eurozóny a na ďalších vyspelých trhoch dlhodobou realitou, sú pre ne príležitosťou na atraktívne zhodnotenie kapitálu.

Realitné fondy sa orientujú hlavne na dlhodobé bezpečné investície so stabilným výnosom. Pri transakciách typu SLB sú pre investičné fondy zaujímavé najmä aktíva v hodnote minimálne 10 miliónov eur, ktoré môžu spätne prenajať aspoň na 15 rokov.

Počas dohodnutého obdobia spätného prenájmu inkasujú pravidelné výnosy z dohodnutého nájomného. Tie im majú zabezpečiť primeranú návratnosť a atraktívne zhodnotenie kapitálu.



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Aktuálna téma

Pomoc pri splácaní hypotekárneho úveru

V súvislosti s nárastom úrokových sadzieb pri úveroch na bývanie sa zvyšuje finančné zaťaženie domácností, čím môže dôjsť k vážnemu ohrozeniu platobnej schopnosti obyvateľov splácať úvery na bývanie dôsledkom nárastu ich úrokovej sadzby. Aj preto sa vláda rozhodla pripraviť schému pomoci a štát bude kompenzovať občanom zvýšené splátky úrokov. Kým pomoc za rok 2023 bude realizovaná formou daňového bonusu a má ju na starosti Ministerstvo financií SR, pomoc od 1.1.2024 zastrešuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny prostredníctvom príspevku na zvýšenú splátku úveru na bývanie.