Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Z praxe

Ako zlepší takzvané „Lex Korona“ podnikateľské prostredie na Slovensku?

Kategória: Z praxe Autor/i: Accace, k. s. Zdroj: Accace

Koncom júna Národná rada Slovenskej republiky schválila rozsiahly návrh zmien a doplnení niektorých zákonov Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktoré sa týkajú mnohých oblastí podnikateľského života. Takzvaná „Lex Korona“ v konečnom dôsledku predstavuje zjednodušenie mnohých povinností, ktoré zaťažujú podnikateľov na Slovensku administratívnou záťažou. Dochádza k predĺženiu mnohých prísnych lehôt, ako aj k zrušeniu ohlasovacej povinnosti v súvislosti so skutočnosťami, ktoré ich štát môže zistiť z iných zdrojov.

Simona Klučiarová, senior spolupracovníčka našej vlastnej advokátskej kancelárie Accace Legal na Slovensku, pripravila výber najzaujímavejších prijatých a plánovaných zmien pre podniky na Slovensku.

Vybavovanie záručných sťažností sa môže predĺžiť

Doposiaľ bol predávajúci povinný vybaviť reklamáciu do 30 dní od jej uplatnenia. Odteraz, ak predávajúci preberie predmet reklamácie neskôr ako v deň reklamácie, lehota na vybavenie reklamácie začína dňom prevzatia predmetu reklamácie zo strany predajcu. predávajúceho , ale najneskôr od okamihu, keď predávajúci zabráni alebo zakáže prevzatie predmetu reklamácie.

Limit na vykonanie štatutárneho auditu sa opäť zvýšil

Napriek tomu, že limity na vykonanie štatutárneho auditu sa od januára 2020 zvýšili, vďaka „Lex Korona“ dôjde k ďalšej zmene, dokonca dvakrát.

Za účtovné obdobie začínajúce 1. januára 2021 sa vyžaduje štatutárny audi

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Aktuálna téma

Daňové zvýhodnenie motivačných programov v podobe zamestnaneckých a...

Havel & Partners, Ondřej Florián, Štěpán Štarha, Kristína Očenášová

Národná rada Slovenskej republiky schválila nový zákon č. 319/2023 Z. z. o premenách obchodných spoločností a družstiev, ktorým sa mení a dopĺňa aj zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. s účinnosťou od 1. 1. 2024 („ďalej len „novela“).