Spravodajstvo

Zhodnotila štátnu pomoc počas krízy,hovorila aj o nových opatreniach

Zamestnávatelia aj odborári na prvom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR diskutovali o viacerých opatreniach, ktoré by chceli zaviesť na Slovensku.

Bratislava 21. mája (TASR) -  Zamestnávatelia hovoria napríklad o spružnení Zákonníka práce, odborári prišli aj s návrhmi v oblasti poskytovania pomoci zo strany štátu počas koronakrízy.
      Prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Marián Magdoško ocenil, že sa konečne začal sociálny dialóg s novou vládou. "Tripartita sa niesla vo veľmi dobrom pracovnom duchu. Napriek tomu, že zamestnávatelia, zamestnanci a vláda majú iné názory, máme spoločný cieľ zachovať sociálny štát," podotkol Magdoško. Odborári mali niekoľko pripomienok k doteraz poskytovanej pomoci štátom v čase koronakrízy, prišli preto s ďalšími návrhmi. Napríklad požadujú, aby neboli vyňaté z pomoci štátu podniky, ktoré pracujú vo verejnom záujme. "Dostali sme prísľub, že budú hľadané prostriedky v rozpočte aj na pomoc zamestnancom týchto verejných podnikov. Tiež požadujeme, aby nebola pomoc považovaná za daňový príjem, ako aj to, aby zamestnanci, ktorí pracujú v prvej línii, dostávali pandemické nemocenské vo výške 100 % ich príjmu," priblížila viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová s tým, že odborári navrhujú aj to, že ak sa zamestnanec pri výkone práce nakazí novým koronavírusom, aby to bolo uznané ako choroba z povolania.
      Viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Rastislav Machunka tiež ocenil naštartovanie sociálneho dialógu. Upozornil však na to, že mnohé subjekty sú v súčasnosti vylúčené z podpory štátu z dôvodu rôznych stropov, ale aj pre administratívnu náročnosť. "Rokujú s advokátmi o príprave žalôb na Úrad verejného zdravotníctva SR. Chceli sme túto tému otvoriť tak, aby sa predišlo takýmto spôsobom uplatňovania si práva a došlo k dohode. Je prísľub, že budú rokovania. Najmä zo strany zahraničných subjektov považujeme tento stav za veľmi vážny, môžu sa opierať o zmluvy o ochrane investícií, deje sa to naprieč celou Európou," upozornil Machunka.
      Viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Mário Lelovský upozornil na to, že počas koronakrízy sa výrazne zmenila práca ľudí. "Vyplýva nám z toho, že potrebujeme otvoriť Zákonník práce a hľadať flexibilnejšie formy zamestnávania. Nechceme ho otvárať preto, aby sme zamestnancom sťažili prístup k akejkoľvek ochrane, ale, naopak, chceme ho otvoriť preto, aby sme dokázali čo najviac využiť potenciál ľudskej práce. Ak je niekto schopný pracovať aj pre viacerých zamestnávateľov, prípadne pomocou digitálnych prostriedkov dodávať svoju prácu viacerým, tak prečo to neurobiť," podotkol Lelovský.
      Asociácia priemyselných zväzov na rokovaní tripartity zase otvorila otázku predlžovania zmlúv na dobu určitú. Tiež víta diskusiu o nástroji kurzarbeit, pričom ocenila, že sa začala forma tohto nástroja využívať na Slovensku, v súčasnosti sa rokuje o možnostiach, ako nastaviť financovanie tohto nástroja.
      Združenie miest a obcí Slovenska zase upozornilo počas rokovania tripartity na dôležitosť čerpania eurofondov, ktoré môžu priniesť prácu do regiónov a potrebné sú najmä v čase koronakrízy.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Novinky z FR SR , MF SR

 • Namiesto mazacieho oleja objavili naftu

  Príslušníci finančnej správy z Colného úradu Žilina zadržali na Orave poľskému vodičovi cisternu s viac ako 31 000 litrami minerálneho oleja. Pomocou prístroja na identifikáciu látok zistili, že sa v nej namiesto deklarovaného mazacieho oleja nachádza nafta. Únik na spotrebnej dani vyčíslili na vyše 12 000 eur. viac

 • Spolupráca NBÚ s finančnou správou

  Národný bezpečnostný úrad a finančná správa sa dohodli na bližšej spolupráci. Riaditeľ úradu Roman Konečný a prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová podpísali dohodu ešte začiatkom mája, účinnosť nadobudla 14. mája 2020. viac

 • Namiesto prípravkov proti vlhkosti prevážal des...

  Príslušníci finančnej správy z Colného úradu Trnava našli pri kontrole osobného motorového vozidla 20 000 kusov ampuliek a 60 000 kusov piluliek s látkami s anabolickým alebo iným hormonálnym účinkom. Vodič však tvrdil, že preváža prípravky proti vlhkosti. Teraz mu hrozí niekoľkoročný trest odňatia slobody. viac

 • Praktické informácie pre výrobcov a podnikateľo...

  Finančná správa rozšírila svoje informačné služby v projekte eKasa. Na svojom portáli zverejnila praktické informácie pre podnikateľov či výrobcov pokladničných riešení. Klienti finančnej správy tak získajú prehľad o životných situáciách a periodicite vybraných úkonov, ktoré musia podnikatelia či výrobcovia pokladničných riešení pravidelne vykonávať. Aj napriek tomu, že ide o informácie známe už z certifikačného procesu či podávania žiadostí o kódy pokladnice, finančná správa chce na tieto povinnosti pravidelne upozorňovať. viac

 • Mimoriadna odstávka Ústredného portálu verejnen...

  Oznamujeme verejnosti, že v termíne od 16.05.2020 od 8:00 hod. do 17.5.2020 do 23:59 hod. bude prebiehať technická odstávka Ústredného portálu verejnej správy. Z tohto dôvodu nebude v uvedenom čase dostupné prihlasovanie na Ústrednom portáli verejnej správy www.slovensko.sk, preto sa používatelia Portálu FS nebudú môcť dočasne registrovať na Portál FS a prihlásiť do svojej osobnej internetovej zóny pomocou eID karty a KEP. Prihlásenie pomocou ID a hesla a podpisovanie dokumentov EZ bude funkčné. viac

www.financnasprava.sk

Prístup k spoplatnenému obsahu portálu
ZADARMO
počas 10 dní

Predplatné

5/2020

Dane a účtovníctvo v praxi

od 119.00 Eur

Objednať
12/2019

Účtovníctvo ROPO a obcí v praxi

od 119.00 Eur

Objednať
5/2020

DPH v praxi

od 95.00 Eur

Objednať

Kurzy mien

CNY 7.7797
CZK 27.21
GBP 0.89563
CHF 1.0591
JPY 117.26
USD 1.0904
zobraziť všetky