Spravodajstvo

Vlaňajší deficit verejných financií SR patrí v rámci EÚ medzi vyššie

Deficit verejných financií na Slovensku patrí v rámci krajín Európskej únie (EÚ) k tým vyšším.

Bratislava 29. októbra (TASR) -  Konštatuje to analýza UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia na základe na jesennej notifikácie verejných rozpočtov EÚ za minulý rok, ktorú vydal Eurostat tento mesiac.
      Jesenná notifikácia Eurostatu zvýšila údaje slovenského dlhu a deficitu. Podľa jarnej notifikácie bol dlh tesne pod 49 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo by znamenalo úroveň pod sankčnými pásmami dlhovej brzdy. Vlaňajší schodok verejných financií skončil na úrovni 1,06 % HDP, vyššie ako pôvodne rozpočtovaný deficit (0,8 % HDP), ako aj jarná notifikácia (0,7 % HDP). "Aktuálna revízia dostala Slovensko bližšie na cestu vedúcu ku krajinám s problémovými verejnými financiami. Revízia nakoniec potvrdila významnejšie zhoršenie bilancie verejných financií Slovenska, spolu s revíziou HDP až o 0,36 % HDP, čo znamenalo po Veľkej Británii druhú najvýznamnejšiu revíziu v smere zhoršenia bilancie spomedzi všetkých krajín EÚ," konštatuje analytik banky Ľubomír Koršňák.
      Slovensku sa tak už nepodarilo vylepšiť historicky najnižší deficit z roku 2017. "Vlani sa pritom Slovensko zaradilo do horšej polovice krajín EÚ, či už z pohľadu výšky deficitu, tak aj jej zmeny. Horšiu bilanciu zaznamenalo len sedem z 28 krajín EÚ," doplnil Koršňák.
      Aktuálny vývoj verejných financií pritom naznačuje, že verejné financie sa nezlepšili ani v tomto roku a vyrovnané hospodárenie je už len utópiou. V nasledujúcich rokoch návrh rozpočtu počíta s deficitmi, hospodáriť vyrovnane by mal štát až v rokoch 2021 - 2022. "Pre dosiahnutie tohto cieľa je však potrebné ešte nájsť dodatočné zdroje v objeme 0,75 % HDP v roku 2021 a 1,15 % HDP v roku 2022. Návrh rozpočtu naďalej atakujú predvolebné opatrenia, ktoré do parlamentu predkladajú poslanci," vyčíslil analytik banky.
      Podľa analytikov banky je tak pravdepodobný scenár, podľa ktorého Slovensko ani v budúcom roku nebude schopné dodržať rozpočtom stanovený deficit. Preto predpokladajú, že v tomto i v budúcom roku by mohol presiahnuť jedno percento HDP.
      "Ďalšej konsolidácii už na rozdiel od predchádzajúcich rokov nepomáha silný ekonomický rast. Bohužiaľ, slovenské vlády v minulých rokoch, na rozdiel od viacerých iných krajín EÚ, nevyužili ekonomicky priaznivé roky na významnejšiu konsolidáciu verejných financií," podotkol Koršňák.
      Budúcu vládu tak čaká séria ťažkých rozhodnutí v tejto oblasti. Hoci priestor na domáci fiškálny impulz je výrazne obmedzený, ekonomika by sa aj napriek tomu predsa len mohla v nasledujúcich rokoch dočkať podpory zo strany verejných rozpočtov. Či už v podobe dočerpávania eurofondov, tak aj nepriamo cez významný fiškálny impulz ostatných krajín EÚ, najmä Nemecka," dodal Koršňák.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Novinky z FR SR , MF SR

 • Nepripojených podnikateľov budeme upozorňovať k...

  Finančná správa znovu tento týždeň rozposlala do elektronických schránok na portáli finančnej správy tzv. softwarningové upozornenie podnikateľom, ktorí ešte neevidujú tržby v systéme eKasa. Výzvy na pripojenie sa k systému im bude finančná správa posielať každý týždeň do konca roka. viac

 • Finančná správa prezentovala v Maďarsku svoje ú...

  Riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) Ľudovít Makó reprezentoval slovenskú finančnú správu na medzinárodnej tlačovej konferencii v Budapešti, ktorú organizovala Národná daňová a colná správa Maďarska pod záštitou európskych organizácií Europol a OLAF. Slovenská republika bola pozvaná odprezentovať aktivity v boji proti nelegálnym výrobniam cigariet. V tejto oblasti slovenská finančná správa dosiahla tento rok významné úspechy. viac

 • Plánovaná odstávka Ústredného portálu verejnej ...

  Oznamujeme verejnosti, že dňa 14.11.2019 od 00:00 hod. do 06:00 hod. bude prebiehať technická odstávka Ústredného portálu verejnej správy. Z tohto dôvodu nebude v uvedenom čase dostupné prihlasovanie na Ústrednom portáli verejnej správy www.slovensko.sk, preto sa používatelia Portálu FS nebudú môcť dočasne registrovať na Portál FS a prihlásiť do svojej osobnej internetovej zóny pomocou eID karty a KEP. Prihlásenie pomocou ID a hesla a podpisovanie dokumentov EZ bude funkčné. viac

 • Systém eKasa je funkčný, bezpečný a rušiť sa v ...

  Finančná správa stojí za systémom eKasa, jej systém nebol nijakým spôsobom napadnutý. Projekt určite nezruší, na čo vyzývali niektorí politici. Práve naopak, finančná správa vyzýva na čo najskoršie pripojenie sa k systému tých podnikateľov, ktorí ešte neevidujú tržby prostredníctvom eKasy. Finančná správa reagovala aj na ďalšie výhrady, ktoré publikovali etickí hackeri zo spoločnosti Nethemba v reakcii na pondelkový brífing finančnej správy. viac

 • Plánovaná údržba Portálu FS – 06.11.2019

  Oznamujeme verejnosti, že 6.11.2019 v čase od 21:00 hod. do 23:59 hod. bude prebiehať plánovaná údržba Portálu FS. viac

www.financnasprava.sk

Prístup k spoplatnenému obsahu portálu
ZADARMO
počas 10 dní

Predplatné

11/2019

Dane a účtovníctvo v praxi

od 119.00 Eur

Objednať

Účtovníctvo ROPO a obcí v praxi

od 89.00 Eur

Objednať
10/2019

DPH v praxi

od 95.00 Eur

Objednať

Kurzy mien

CNY 7.721
CZK 25.56
GBP 0.85643
CHF 1.0873
JPY 119.49
USD 1.0997
zobraziť všetky