Spravodajstvo

V septembri tohto roka sa zvýšili úvery najmä podnikom

Záujem podnikov o úvery pokračoval aj v septembri tohto roka. Úvery tiekli najmä do priemyselnej výroby, ktorá podľa analytikov Národnej banky Slovenska (NBS) pod vplyvom slabšej produkcie potrebovala prefinancovať svoju prevádzku. Rástli aj vklady podnikov v bankách, avšak vývoj v jednotlivých odvetviach ekonomiky bol rozdielny.

Bratislava 31. októbra (TASR) -  Peniaze do bánk si ukladali najmä firmy z oblasti obchodných činností, ubytovacie a stravovacie zariadenia.
      Úvery súkromnému sektoru vzrástli v septembri medzimesačne o 1,3 % a medziročné tempo rastu sa zrýchlilo o 0,8 percentuálneho bodu (p.b.) na 7,6 %. "Domácnostiam rast úverov stagnoval a aktuálny vývoj je viac-menej v súlade s očakávaniami. Dynamický vývoj úverov firmám prekonal očakávania," zhodnotili vo svojom najnovšom komentári analytici NBS.
      Počas tretieho štvrťroka tohto roka došlo postupne k obnoveniu úverovania firiem. Po výraznejšom poklese dopytu začiatkom leta spojenom s ochladzovaním ekonomickej aktivity sa úverovanie rozbehlo. Aktuálny rast je však ťahaný najmä krátkodobými úvermi, ktoré smerovali najmä do sektoru priemyselnej výroby. Naznačuje to opatrnosť firiem, ktoré potrebujú prefinancovať určité obdobie v dôsledku slabšieho vývoja tržieb," vysvetľujú analytici. Pomerne malý rast dlhodobých úverov zase signalizuje slabšiu investičnú aktivitu podnikov, čo potvrdzujú aj výsledky dotazníka o vývoji ponuky a dopytu na trhu úverov. "V rámci neho banky identifikovali slabší dopyt po úveroch z dôvodu utlmeného investičného apetítu firiem," doplnili analytici NBS.
      Medziročná dynamika úverov domácnostiam spomalila v priebehu tretieho štvrťroka na 8,7 %, zatiaľ čo v druhom kvartáli bola na úrovni 9,1 %. "Rovnakou mierou sa spomalil záujem o úvery na nehnuteľnosti aj spotrebu. Prvé dva letné mesiace boli slabšie, avšak v septembri sa mierne oživil dopyt po úveroch na nehnuteľnosti, ktorý bol podporený poklesom klientskych úrokových sadzieb na historické minimum," vysvetlili analytici.
      Vklady súkromného sektora vzrástli v septembri tohto roka medzimesačne o 0,9 %, medziročné tempo rastu sa zrýchlilo o 0,7 p.b. na 6,9 %. "Medziročný rast sa zrýchľuje od apríla tohto roka a prispieva k tomu najmä sektor nefinančných spoločností. V rámci neho sa prejavuje pozitívny vývoj domáceho dopytu, čo dokumentuje výraznejší rast vkladov v obchodných činnostiach a čiastočne aj v nehnuteľnostiach, resp. stavebníctve," doplnili analytici NBS. Negatívny vývoj v priemysle sa podľa nich zase premietol do vkladov tohto odvetvia, ktoré napriek prílevu úverov poklesli. "Domácnostiam rástli vklady dynamicky aj počas tretieho štvrťroka, k čomu prispievali zvyšujúce sa príjmy," dodali analytici.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Novinky z FR SR , MF SR

 • Nepripojených podnikateľov budeme upozorňovať k...

  Finančná správa znovu tento týždeň rozposlala do elektronických schránok na portáli finančnej správy tzv. softwarningové upozornenie podnikateľom, ktorí ešte neevidujú tržby v systéme eKasa. Výzvy na pripojenie sa k systému im bude finančná správa posielať každý týždeň do konca roka. viac

 • Finančná správa prezentovala v Maďarsku svoje ú...

  Riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) Ľudovít Makó reprezentoval slovenskú finančnú správu na medzinárodnej tlačovej konferencii v Budapešti, ktorú organizovala Národná daňová a colná správa Maďarska pod záštitou európskych organizácií Europol a OLAF. Slovenská republika bola pozvaná odprezentovať aktivity v boji proti nelegálnym výrobniam cigariet. V tejto oblasti slovenská finančná správa dosiahla tento rok významné úspechy. viac

 • Plánovaná odstávka Ústredného portálu verejnej ...

  Oznamujeme verejnosti, že dňa 14.11.2019 od 00:00 hod. do 06:00 hod. bude prebiehať technická odstávka Ústredného portálu verejnej správy. Z tohto dôvodu nebude v uvedenom čase dostupné prihlasovanie na Ústrednom portáli verejnej správy www.slovensko.sk, preto sa používatelia Portálu FS nebudú môcť dočasne registrovať na Portál FS a prihlásiť do svojej osobnej internetovej zóny pomocou eID karty a KEP. Prihlásenie pomocou ID a hesla a podpisovanie dokumentov EZ bude funkčné. viac

 • Systém eKasa je funkčný, bezpečný a rušiť sa v ...

  Finančná správa stojí za systémom eKasa, jej systém nebol nijakým spôsobom napadnutý. Projekt určite nezruší, na čo vyzývali niektorí politici. Práve naopak, finančná správa vyzýva na čo najskoršie pripojenie sa k systému tých podnikateľov, ktorí ešte neevidujú tržby prostredníctvom eKasy. Finančná správa reagovala aj na ďalšie výhrady, ktoré publikovali etickí hackeri zo spoločnosti Nethemba v reakcii na pondelkový brífing finančnej správy. viac

 • Plánovaná údržba Portálu FS – 06.11.2019

  Oznamujeme verejnosti, že 6.11.2019 v čase od 21:00 hod. do 23:59 hod. bude prebiehať plánovaná údržba Portálu FS. viac

www.financnasprava.sk

Prístup k spoplatnenému obsahu portálu
ZADARMO
počas 10 dní

Predplatné

11/2019

Dane a účtovníctvo v praxi

od 119.00 Eur

Objednať

Účtovníctvo ROPO a obcí v praxi

od 89.00 Eur

Objednať
10/2019

DPH v praxi

od 95.00 Eur

Objednať

Kurzy mien

CNY 7.721
CZK 25.56
GBP 0.85643
CHF 1.0873
JPY 119.49
USD 1.0997
zobraziť všetky